Zmena ústavy definuje manželstvo ako zväzok medzi mužom a ženou

0

Národná rada schválila novelu Ústavy Smeru a KDH, ktorá zavádza zmeny v justícii a definuje manželstvo ako jedinečný zväzok medzi mužom a ženou. Novelu podporilo 102 zo 128 prítomných poslancov, 18 bolo proti, traja sa zdržali, päť nehlasovalo. Za ústavnú zmenu hlasovali všetci prítomní poslanci Smeru-SD a KDH, časť klubu OĽaNO, časť klubu SDKÚ-DS a Alojz Hlina. Proti boli všetci prítomní poslanci Mosta-Híd a SaS, Ján Mičovský (OĽaNO) a časť nezaradených poslancov.

Prijatie novely odsúdili organizácie zastupujúce práva sexuálnych menšín. Iniciatíva Inakosť  na svojej stránke uviedla: „Je mimoriadne smutnou správou o stave demokracie v našom štáte, ak sa poslanci a poslankyne snažia „chrániť“ rodinu pred domnelou hrozbou zo strany malej menšiny tak, že de facto v najvyššom zákone štátu vyhlásia všetky rodiny nezaložené manželstvom za nehodné ochrany. „

„Novela nie je ani sociálna, ani demokratická a ani kresťanská. Povedala by som, že je to jedna z najnesociálnejších, najnedemokratickejších a najnekresťanskejších vecí, ktorá sa mohla stať,“ komentovala novelu ústavy aktivistka Queer Leaders Forum Romana Schlesinger.

S kritikou mimovládnych organizácii sa stretli aj zmeny v justícii. Aliancia Fair-play považuje za nebezpečné a nespoľahlivé predovšetkým previerky sudcov, ktoré bude vykonávať výkonná moc. „Prípravu podkladov pre previerky sudcov chce Smer a KDH zveriť tajným službám pod kontrolou jednej strany. Tým odovzdáva obrovskú moc kádrovať a zhromažďovať informácie na všetkých sudcov na Slovensku. Lživá predvolebná kampaň proti Andrejovi Kiskovi, ale aj stále prebiehajúce šikanózne disciplinárne konania proti sudcom nám ukazujú, ako ľahko je na Slovensku táto moc zneužiteľná,“ uvádza sa v stanovisku Aliancie Fair-play.

– zdroj: Iniciatíva Inakosť, Aliancia Fair-play, Queer Leaders Forum, SME

Zdieľaj:

Odpovedaj