Rusko: Vo väzení za pokojné protesty

0

Nedávne zmeny v ruskom zákone o verejných zhromaždeniach umožňujú trestne stíhať hocikoho, kto sa v priebehu 180 dní viac ako dvakrát zúčastnil na nenásilnom zhromaždení, ktoré nebolo vopred povolené úradmi. Tri takéto porušenia znamenajú zločin, za ktorý je možné dostať až päť rokov väzenia.

Prvým odsúdeným na základe tohoto zákona je Ildar Dadin, ktorý si 7. decembra 2015 vypočul rozsudok moskovského súdu – tri roky väzenia za „opakované porušovanie zákona o verejných zhormaždeniach“ (Článok 212.1 Trestného zákonníku Ruskej federácie). 31. marca 2016 bol Ildarov trest po odvolaní znížený na 2,5 roka.

Ildar bol usvedčený na základe účasti na štyroch pokojných akciách v roku 2014, vrátane zhromaždenia na podporu opozičného aktivistu Alexa Navalneho a demonštrácie na podporu „väzňov z Blatného námestia“. 15. januára 2015 Ildara zatkli počas demonštrácie na podporu francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo. Bol odsúdený na 15 dní administratívnej väzby. 30. januára, v posledný deň trvania väzby bol predvedený pred súd, kde mal byť súdený podľa správneho zákonníka. Súd sa však rozhodol predať materiály k trestnému vyšetrovaniu a otvoriť trestné stíhanie voči Ildarovi. 3. februára 2015 mu bol udelený trest domáceho väzenia a z domu mohol odísť iba na súdne pojednávania. Po rozsudku zo 7. decembra 2015 bol vzatý do väzby.

Ildar je podľa organizácie Amnesty International väzeň svedomia, ktorý je vo väzení len preto, lebo nenásilným spôsobom využíval svoje právo na slobodu prejavu.

Zdieľaj:

O autorovi

Zakladateľ a editor magazínu priestori.sk. Živí sa ako slobodný umelec, vedie skupinu profesionálnych tanečníkov Anta Agni, založil umeleckú agentúru Argolla productions, v ktorej pôsobí ako kreatívny producent. Vo voľnom čase sa venuje nezávislému publikovaniu, článkami prispieva aj do denníka Sme. Vydával časopisy 10 000 ďalších stromov, Kruh života a ŽANŽ, je autorom publikácie Mýty a predsudky.

Odpovedaj