Grécko: Ľudí na úteku zadržiavajú v katastrofálnych podmienkach

0

Tisícky ľudí na úteku, migrantov a migrantiek sú svojvoľne zadržiavaní v otrasných podmienkach. Podľa Amnesty International, ktorej sa podarilo získať prístup do dvoch zadržiavacích centier na ostrovoch Lesbos a Chios, narastá medzi nimi atmosféra neistoty, strachu a zúfalstva.

5. a 6. apríla získal výskumný tím Amnesty International prístup do dvoch uzavretých zadržiavacích centier – Moria na ostrove Lesbos a VIAL na ostrove Chios. V týchto dvoch centrách je v súčasnosti zadržiavaných 4200 ľudí. Väčšina z nich prišla na grécke ostrovy po tom, čo dohoda medzi EÚ a Tureckom vstúpila do platnosti 20. marca. Niektorí z nich sú zadržiavaní už dva týždne.

Z 89 osôb, s ktorými sa Amnesty International rozprávala, tvorili väčšinu zraniteľné osoby, vrátane tehotných žien, deti, ľudia so zdravotným znevýhodnením, osoby, ktoré prežili traumu, či osoby v zlom zdravotnom stave.“

„Na okraji Európy sú ľudia na úteku uväznení v tuneli, na ktorého konci však nie je svetlo. Súčasné nastavenie je chybné, bolo spravené narýchlo a je zle pripravené. Preto vznikajú chyby a porušujú sa práva najzraniteľnejších ľudí,” povedala Gauri van Guliková, zástupkyňa riaditeľa pre Európu a strednú Áziu.

“Ľudia zadržiavaní na Lesbose a Chiose nemajú v podstate žiadny prístup k právnej pomoci, obmedzený prístup k službám a asistencii a takmer žiadne informácie o ich súčasnom stave alebo budúcom osude.  Strach a zúfalstvo sa dajú takmer uchopiť.”

Zdieľaj:

Odpovedaj