Zbierka Kultúra na rázcestí podporí kultúru v BBSK

0

Do verejnej zbierky na podporu kultúry v Banskobystrickom kraji sa môžete zapojiť kúpou vstupenky na predstavenie SND alebo dobrovoľným príspevkom na účet 2922874547/1100.

Slovenské národné divadlo podporí umelecké telesá, ktorým banskobystrický župan Marian Kotleba stopol granty. Už 24. októbra 2015 odohrá Činohra SND inscenáciu Labyrinty a raje Jána Amosa. Výťažok z predaja vstupeniek poputuje prostredníctvom verejnej zbierky Kultúra na rázcestí na dofinancovanie projektu Bábkového divadla na rázcestí o tolerancii a proti xenofóbii Stop extrémizmu, ako aj na podporu prevádzky Divadla Štúdio tanca.

Vyhlasovateľom zbierky je Nadácia otvorenej spoločnosti, ktorá sa už viac ako 20 rokov snaží pomáhať rozvoju otvorenej spoločnosti, tolerancie a vzájomného rešpektu na Slovensku.

V auguste 2015 totiž predseda BBSK nepodpísal zmluvu o čerpaní dotácie 20-tisíc eur na už pripravený 11. ročník medzinárodného festivalu Dni tanca, ktorý napokon muselo divadlo zrušiť. Cez Banskobystrickú župu sa k Štúdiu tanca nedostali ani ďalšie granty z Ministerstva kultúry SR, čím hrozí jeho zánik. Teraz sa podobná situácia zopakovala, keď minulý týždeň Bábkové divadlo na rázcestí oznámilo, že župan nepodpísal dotačnú zmluvu na grant 6 985 eur, ktorý získalo BDNR od Ministerstva zahraničných vecí SR na vznik inscenácie Stop extrémizmu pre študentov stredných škôl.

„SND vyjadruje znepokojenie nad situáciou v BBSK, kde sa divadelná tvorba dostáva do područia župana Mariana Kotlebu, ktorý mocenským spôsobom – 26 rokov od nastolenia demokracie – zasahuje do tvorby umeleckých inštitúcií. Sloboda prejavu, a teda aj sloboda divadelnej tvorby, je pritom zaručená Ústavou SR,“ povedal riaditeľ Činohry SND Roman Polák. „Myslíme si, že zmyslom grantového systému je prispievať k slobode prejavu a vytvárať priestor na prezentáciu širokého spektra umeleckej tvorby, ktorá reflektuje našu súčasnosť, problémy tohto sveta a prináša rôznorodé umelecké výpovede. Ak sa vedenie Banskobystrickej župy snaží znefunkčňovať tento systém, dostáva sa tak do konfliktu s demokratickými hodnotami Slovenskej republiky,“ dodal Roman Polák.

„V Nadácii otvorenej spoločnosti sa dlhodobo venujeme podpore a ochrane práv menšín, vzdelávaniu k vzájomnej tolerancii a rešpektovaniu ľudských práv pre všetkých. Sme preto veľmi radi, že sa môžeme pripojiť k iniciatíve Slovenského národného divadla zameranej na podporu zachovania kultúry v Banskobystrickom kraji. Kroky župana predstavujú nebezpečnú tendenciu, ktorá si vyžaduje jednoznačnú reakciu umeleckej obce aj občianskej spoločnosti. Umelci už oddávna nastavujú našej spoločnosti zrkadlo a práve cez umenie spoznávame svet a život inak. Stávame sa tak otvorenejšími a tolerantnejšími občanmi. Považujeme za nesmierne dôležité zabezpečiť kontinuitu tvorby, ktorú prináša aj Bábkové divadlo na rázcestí,“ uvádza vo svojom vyjadrení Ján Orlovský, výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti.

Vstupenky na predstavenie Labyrinty a raje Jána Amosa, ktoré uvádzame 24. októbra 2015, si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v pokladniciach SND. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk.

Do zbierky Kultúra na rázcestí sa môžete zapojiť aj dobrovoľným príspevkom na účet 2922874547/1100.

Zdieľaj:

Odpovedaj