Tony Blair odmieta tvrdenia, že spojenecká invázia do Iraku spôsobila súčasnú krízu

0

Bývalý britský premiér Tony Blair dôrazne odmietol tvrdenia, že americko-britská invázia do Iraku nesie vinu za súčasnú krízu v krajine. V eseji, o ktorej informoval denník The Guardian, Blair uviedol, že zodpovednosť za posledné udalosti nesie predovšetkým iracký premiér Núrí Málikí a vojna v Sýrii.

„Musíme sa oslobodiť sa od predstavy, že toto sme spôsobili „my „. Môžeme sa sporiť o tom, či naša politika v jednotlivých oblastiach pomohla alebo nie, môžeme viesť diskusie, či je lepším prístupom činnosť alebo nečinnosť. Ale najhlbšie príčiny tejto krízy sa nachádzajú v samotnom regióne, nie mimo neho,“ uviedol Tony Blair.

Blair tiež vyhlásil, že ak by spojenecká invázia nezvrhla vládu Saddáma Husajna, pravdepodobným scenárom by bola občianska vojna a sektárske násilie, ktoré by pohltili Irak v dôsledku Arabskej jari. Dodal, že ešte pred tromi rokmi al-Kájda v Iraku stratila skoro všetku svoju silu a krajina mala šancu na obnovu. „Irak po zvrhnutí Saddáma už viac nepredstavoval hrozbu pre svoje okolie, ale začal sa zmietať v nestabilite, ktorá vznikala na jeho vlastnom území.“

Tvrdenia o tom, že Irak by ostal stabilnou krajinou, ak by sa pri moci udržal Saddám Husajn sú podľa Tonyho Blaira veľmi zvláštne.

„Malíkího sektárska vláda premrhala príležitosť vybudovať z Iraku stabilnejšiu krajinu. V dôsledku neschopnosti používať peniaze z ropy na obnovu celej krajiny došlo k odcudzeniu sunnitskej komunity, čo v kombinácii so slabosťou irackých ozbrojených síl viedlo k udalostiam v Mosule. Diskusiu možno viesť aj o tom, či stiahnutie amerických síl neprišlo príliš skoro,“ uvádza vo svojom článku Tony Blair.

Občianska vojna v Sýrii má podľa bývalého britského premiéra zhubné účinky nie len na Irak, ale na celý Blízky východ, ktorý je v bezprostrednom ohrození. „Teraz musíme prekonať rozdiely, ktoré vychádzajú z minulosti a začať spoločne konať v mene budúcnosti,“ povedal Blair a dodal, že použitie sily môže byť nevyhnutnosťou. „Tam kde bojujú extrémisti, musíme tvrdo zakročiť.“

– zdroj: The Guardian

Zdieľaj:

Odpovedaj