Tehotnú ženu v Pakistane zavraždila vlastná rodina kvôli cti

0

„Vražda zo cti“ sa odohrala v pakistanskom meste Lahore pred budovou najvyššieho súdu. Ten musela 25 ročná obeť Farzana Parveen navštíviť, aby čelila obvineniam vzneseným zo strany vlastnej rodiny. Na vražde sa podieľali jej bratia, otec a ďalší členovia rodiny. Motívom vraždy bolo, že nerešpektovala želanie rodiny pri výbere manžela.

Ako uviedol britský denník The Guardian, vražednému útoku sa nečinne prizerala početná skupina náhodných svedkov a podľa niektorých informácii dokonca policajt v uniforme. Podľa údajov aktivistickej skupiny na ochranu ženských práv The Aurat Foundation sa v Pakistane stane každý rok približne 1000 žien obeťami takýchto „vrážd zo cti“. Aj keď páchateľov, ktorými sú často blízki príbuzní, zatkne polícia, ostávajú zvyčajne nepotrestaní, pretože islamské právo umožňuje oslobodiť vraha, ak mu blízka rodina obeti vyjadrí odpustenie.

Tahira Abdullah, aktivistka za ľudské práva pre The Guardian povedala, že Pakistan by sa mal riadiť občianskym právom a nie islamským právom šaría. „Táto žena bola tehotná, išlo teda o dvojnásobnú vraždu a páchatelia by mali byť súdení podľa trestného zákona štátu Pakistan. Nachádzame sa na križovatke, kedy sa musíme rozhodnúť či budeme pokračovať v ceste ďalšej talibanizácie alebo nastolíme vládu právneho štátu, “ vyhlásila Tahira.

zdroj:  The Guardian

Zdieľaj:

Odpovedaj