Ťažká situácia ombudsmanky na Slovensku

0

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová dnes v parlamente predniesla výročnú správu o svojej činnosti. Jej vystúpenie si celé vypočulo iba jedenásť poslancov, takmer hodinu pritom hovorila k prázdnej sále.

„Nevnímalo sa mi to dobre, nešlo o nejakú rutinnú správu, ale o dokument, kde bol opísaný aj stav ľudských práv na Slovensku,“ povedala po vystúpení bývalá sudkyňa. Podľa denníka SME Dubovcová hovorila najmä o vzdelávaní rómskych detí, razii v Moldave nad Bodvou, ale aj o nedostatočnom stravovaní detí v polepšovniach. „Pri individuálnych pochybeniach sa podarila náprava, ale pri tých najproblémovejších kauzách sa nič neudialo,“ zhodnotila rok.

Verejný ochranca práv2

Jana Dubovcová takmer hodinu hovorila k prázdnej sále o právach detí, seniorov, pracujúcich, o väzňoch, cudzincoch, príslušníkoch menšín.

Nezáujem poslancov o výročnú správu ombudsmanky je obrazom neľahkej pozície, v akej sa Jana Dubovcová na Slovensku nachádza. Jej situáciu si všimol aj Medzinárodný inštitút ombudsmanov (The International Ombudsman Institute), ktorý funguje od roku 1978 a združuje viac ako 150 inštitúcií ombudsmanov na celom svete. Ako uviedol spravodajský portál Webnoviny.sk, prezident inštitútu Peter Tyndall v liste, ktorý začiatkom júna poslal predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi, uvádza:

„Rozhodnutie Národnej rady SR vrátiť Výročnú správu verejného ochrancu práv za rok 2012 a vaše rozhodnutie nezahrnúť mimoriadnu správu verejného ochrancu práv do agendy je podľa našich skúseností bezprecedentné. Očakáva sa, že úlohou parlamentu je podporovať a chrániť prácu ombudsmana. Dá sa očakávať, že ombudsman niekedy počas svojej práce predloží správu, ktorá je kritická k činnosti vládnych orgánov. V demokracii sa však očakáva, že takáto správa sa preverí a bude sa na jej základe aj konať.“

„Vyzývam vás na čo najrýchlejšie riešenie situácie a tým aj potvrdenie, že NR SR podporuje demokraciu, ľudské práva a právny štát,“ napísal Peter Tyndall.

Ombudsmanku Janu Dubovcovú podporili aj zástupcovia mimovládnych organizácií, ktorí jej dnes odovzdali podpornú petíciu s podpismi 2 700 ľudí. Petíciu spustila analyticko-výskumná organizácia s názvom Centrum pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) v januári. Za mimovládky ombudsmanke petíciu odovzdala Elena Gallová Kriglerová.

Ako uviedli Webnoviny.sk, dôvodom výzvy na podporu verejnej ochrankyne práv bolo jednak neprerokovanie mimoriadnej správy ombudsmanky v septembri minulého roku, v ktorej sa okrem iného zaoberala aj policajným zásahom na ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou z 19. júna 2013. Dubovcová takisto nedostala slovo 8. januára na rokovaní vlády, kde chcela tiež hovoriť o tomto zásahu. „Nevypočutie ochrankyne práv v parlamente a vo vláde je prejavom arogancie charakteristickej pre nedemokratické režimy,“ uviedlo v texte výzvy na podporu Centrum pre výskum etnicity a kultúry.

– zdroj: SME.sk, Webnoviny.sk, The International Ombudsman Institute (IOI)
foto: Verejný ochranca práv

Zdieľaj:

Odpovedaj