Sloboda nie je zadarmo – tak znie motto festivalu Jeden svet

0

Sloboda nie je zadarmo je hlavné motto tohtoročného festivalu Jeden svet. Organizátori chcú nielen mladým ľuďom pripomenúť, že o to, aby sme žili v lepšej spoločnosti, sa musíme sami každodenne usilovať. V Tibete, v Sýrii, na Kube, v Číne, Rwande, Rusku, Kamerune alebo v Indii má sloboda iný obsah ako u nás. Za slobodu tam aj dnes aktívni ľudia platia najvyššiu cenu.

Šesťdesiat dokumentárnych filmov zahraničnej aj slovenskej produkcie, množstvo diskusií  a ďalšie sprievodné podujatia prinesie 15. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý bude v Bratislave od 20. – 25. novembra. Festival tak ako každý rok reflektuje na aktuálne témy v spoločnosti a vzhľadom na to, že si tento rok pripomíname 25. výročie Nežnej revolúcie, má hlavná filmová sekcia názov 25 rokov od Novembra ’89. „Chceme najmä mladým ľuďom, ktorí navštevujú festival, priblížiť život pred rokom 1989, ktorý rozhodne nebol o slobode,“ hovorí riaditeľka festivalu Nora Beňáková. Život v totalitnej spoločnosti v Československu priblížia okrem filmov aj priami účastníci novembrových udalostí.

„Tradičné, aj celkom nové filmové sekcie opäť ponúkajú filmy, ktoré inak nemáte možnosť na Slovensku vidieť. V sekcii Môj život inak sa napríklad vydáte hľadať po celom svete čas, ktorý nám ukradli technológie. Máte právo vedieť, čo nie je dôstojné na výrobe obľúbenej čokolády, alebo ako sa upaľujú Tibeťania na protest proti čínskej vláde. Možno vás prekvapí, ako turecké telenovely ovplyvnili premýšľanie moslimiek o rozvode. Filmy, ktoré festival uvedie v sekcii Ženské svety, budú o silných ženských hrdinkách. Obrazy divokej európskej či obnovenej kamerunskej prírody patria k sekcii Projekt príroda. Môžu vás šokovať prejavy extrémizmu u nás, ktoré odhalia filmy v samostatnej sekcii Stop extrémizmu,“ uvádza sa v tlačovej správe festivalu.

Tento rok festival ponúka program na piatich miestach – v kine Mladosť, v kine Film Europe, v kinosále FTF VŠMU, v KC Dunaj a v Dome Quo Vadis. Viac informácií o programe a hosťoch nájdete na: http://www.jedensvet.sk/.

– zdroj: Tlačová správa festivalu Jeden svet.

Zdieľaj:

Odpovedaj