Raif Badawi dostal prvých 50 rán bičom

0

Včera ráno dostal Raif Badawi prvých 50 rán zo svojho trestu, ktorým je tisíc rán bičom a desať rokov vo väzení za to, že v Saudskej Arábii založil liberálny blog. Podľa svedkov ho po skončení ranných modlitieb priviezli na námestie pri mešite, kde pred davom ľudí dostal 50 úderov bičom. Rovnaký údel čaká Raifa ešte ďalších 19 týždňov.

Raif Badawi bol v júni 2012 zatknutý a odvtedy sa nachádza vo väzení Briman v Džidde. Je zakladateľom on-line fóra pre politické a sociálne debaty „Liberáli Saudskej Arábie“. Bol obvinený z porušovania zákona o informačných technológiach a z urážania islamu. 7. mája 2014 bol odsúdený na desaťrokov väzenia a 1000 rán bičom. Navyše dostal vysokú pokutu, desaťročný zákaz cestovania a zákaz verejného vyjadrovania názoru prostredníctvom medií alebo sociálnych sietí.

Koncom minulého roka sme o jeho prípade informovali v článku . Priniesli sme aj rozhovor s jeho ženou, ktorá musela s deťmi utiecť zo Saudskej Arábie do Kanady, odkiaľ bojuje za oslobodenie svojho muža.

Amnesty International spustila za jeho oslobodenie celosvetovú kampaň, ktorej súčasťou je aj online petícia. Tú môžete podpísať na webstránke slovenskej pobočky tejto organizácie.

Raif je jeden z viacerých aktivistov, ktorí sú v Saudskej Arábii prenasledovaní za online prejav svojich názorov. Facebook a Twitter sú v krajine, kde ľudia nemôžu otvorene prejaviť svoj názor veľmi populárne. Úrady na zvýšené využívanie online diskusií odpovedali monitorovaním stránok sociálnych médií a pokúšali sa zakázaťaplikácie ako Skype a WhatsApp.

– zdroj: Amnesty International Slovensko

Zdieľaj:

Odpovedaj