Poľsko diskutuje o potratoch

0

Potraty sú v Poľsku nezákonné, s výnimkou prípadov, kedy je tehotenstvo považované za zdravotné riziko, alebo je dôsledkom trestného činu. V posledných dňoch sa v krajine opäť otvorila verejná diskusia o tejto téme.

Ako uviedol portál EurActiv.com, celonárodnú diskusiu vyvolali najmä dva kontroverzné prípady. Začiatkom minulého týždňa poľské média priniesli správu o žene, ktorej lekári odmietli uskutočniť potrat napriek tomu, že v jej prípade ju aj prísny poľský zákon umožňuje (plod bol vážne poškodený a dieťa by sa narodilo ťažko postihnuté s malými vyhliadkami na prežitie).

Tento príbeh aktivizoval nie len skupiny presadzujúce možnosť voľby, ale vyvolal aj reakcie politikov.  Poľský premiér Donald Tusk sa vyjadril, že povinnosť lekárov by mala byť nadriadená ich viere.

„Bez ohľadu na to čo im hovorí svedomie, lekári sa musia riadiť zákonom,“ povedal Tusk. „Každý pacient musí mať istotu, že lekári vykonajú všetko potrebné, čo vyplýva zo zákona  a ich povinností.“

Zoskupenia proti potratom sa zamerali na inú kauzu – príbeh 11 ročného dievčaťa, ktoré otehotnelo po tom, čo bolo znásilnené svojimi dvoma maloletými bratrancami. Súd jej umožnil podstúpiť potrat.

Prísny zákon v Poľsku umožňuje ženám ukončiť tehotenstvo do 25. týždňa a to iba v prípade, ak je ohrozený život matky, ak má plod vážne vrodené chyby, alebo ak je tehotenstvo výsledkom znásilnenia, prípadne incestu.

– zdroj: EurActiv.com, celý článok: Poland debates abortion

Zdieľaj:

Odpovedaj