Polovicu svetového bohatstva vlastní 1 % populácie

0

Svetová nerovnosť v distribúcii príjmov a bohatstva sa neustále zrýchľuje, tvrdí správa Credit Suisse.

Je to oficiálne: Jedno percento svetovej populácie vlastní viac ako polovicu svetového bohatstva. Potvrdila to správa finančných expertov zo spoločnosti Credit Suisse.

Stalo sa tak o rok skôr ako predpokladala britská neziskovka Oxfam, ktorá pred podobným scenárom varovala ešte v januári tohto roka. „Skutočnosť, že sa to stalo len niekoľko týždňov potom, čo sa svetoví lídri dohodli na globálnych cieľoch na zníženie nerovnosti ukazuje, ako naliehavo musia tento problém riešiť,“ povedal po zverejnení správy šéf Oxfamu Mark Goldring.

„Toto je iba ďalší dôkaz  o tom, že nerovnosť v rozdelení bohatstva sa vymkla s pod kontroly. Naozaj sme šťastní, že žijeme vo svete, kde horné 1 percento vlastní polovicu bohatstva a najchudobnejšia polovica 1 percento?,“ dodal Goldring.

Až 3,4 miliárd jednotlivcov, ktorí tvoria 71 % dospelej populácie, má na účtoch alebo v nehnuteľnostiach aktíva pod 10 000 dolárov. Spolu sú vlastníkmi 3% svetového bohatstva.

Na to, aby bol niekto v tej bohatšej polovici ľudí sveta však potrebuje vlastniť iba niečo vyše 3200 dolárov. Skupina milionárov, ktorí tvoria menej ako 0,7 % populácie vlastní naopak 45 % z celkového bohatstva.

čítajte viac: EurActiv.sk

Zdieľaj:

Odpovedaj