Počet mŕtvych utečencov v Stredozemnom mori rastie

0

Konflikty a prenasledovania na Blízkom východe a v Afrike, zlá ekonomická situácia a zatváranie hraníc juhovýchodnej Európy nútia zúfalých ľudí vydať sa na more. Tento rok do 15. septembra 2014 zomrelo na mori viac než 2500 ľudí. Celkovo sa odhaduje, že pri pokusoch dostať sa k pobrežiu Európy sa od roku 1988 do 15. septembra 2014 v Stredozemnom mori utopilo viac ako 21 000 ľudí.

Nová správa Amnesty International “Stratené životy: Utečenci a migranti v ohrození v Stredozemnom mori” poskytuje výsledky nedávnych výskumov na Malte a v Taliansku a výskumného pobytu na lodi talianskeho námorníctva.Správa prináša tiež rozhovory s vládnymi predstaviteľmi, expertmi a tými, čo potopenie lodí v Taliansku a na Malte prežili. Viacerých spájal rovnaký príbeh nebezpečenstva, ktorému čelili počas cesty na mori, príbeh o bitkách a o preplnených lodiach.

22 ročný Mohammed z Damašku zo Sýrie povedal: „Keď sme odišli z Líbye bolo nás 400, vrátane asi sto detí. Aby sme sa dostali k väčšej lodi, museli sme sa k nej najskôr dopraviť na člne. Najskôr som väčšiu loď nevidel, ale keď som ju zbadal, bolo to veľmi zlé. Nechcel som sa nalodiť, ale pašerák sa mi vyhrážal zbraňou. Trvalo dve hodiny, kým sme sa nalodili. Potom som počul výstrely. Loď s ozbrojenými mužmi zastavila pred našou loďou a asi štyri hodiny sa nám snažili zabrániť v ceste. Strieľali z viacerých miest. Odišli pred svitaním. Poškodená loď sa kývala, tak sme zhodili všetky naše veci a záchranné vesty do mora – chceli sme žiť!“

Správa odhaľuje mieru nebezpečenstva, ktorému čelia ľudia, ktorí utekajú z vojny, pred chudobou a prenasledovaním. Zároveň poukazuje na neadekvátnu odpoveď väčšiny európskych štátov a štrukturálne nedostatky v záchranných operáciách v Stredozemnom mori.

Amnesty International preto žiada vytvoriť viac bezpečných a legálnych  ciest do Európy pre ľudí, ktorí utekajú pred konfliktami a prenasledovaním. K ďalším opatreniam patrí presídľovanie, programy prijatia z humanitárnych dôvodov a umožnenie zjednotenia rodín. Správa znamená tiež príležitosť pre prehodnotenie Dublinského nariadenia, ktoré riadi procesy žiadania o azyl v Európskej únii. „Európska únia a jej členské krajiny musia okamžite zabezpečiť viac záchranných lodí v Stredozemnom mori, s jasne určeným mandátom zachrániť život. Európa nesmie naďalej ignorovať tragédiu odohrávajúcu sa pred jej dverami,“ povedal John Dalhuisen, programový riaditeľ Amnesty International pre Európu a Strednú Áziu.

– zdroj: Amnesty International Slovensko

Zdieľaj:

Odpovedaj