Zastavte Harabina, vyzýva Aliancia Fair-play

0

Aliancia Fair-play spustila občiansku kampaň v súvislosti s voľbou nového šéfa Súdnej rady a Najvyššieho súdu, ktorá sa uskutoční už o týždeň, 19. mája v Sobranciach. Spolu s vyše štyridsiatimi osobnosťami verejného života vyzvala premiéra Fica, aby zastavil Štefana Harabina, či kandidátov s jemu podobným hodnotovým vnímaním súdnictva.

Štefan Harabin sa podľa nich stal symbolom chorého súdnictva a kriticky vysokej nedôvery Slovákov v justíciu.

„Ak sa pozrieme na rozloženie síl v Súdnej rade, je nepochybné, že bez hlasov nominantov strany Smer nemôže byť nový šéf súdnej samosprávy zvolený. Štát musí občanom garantovať fungovanie právneho štátu a vláda i parlament majú zodpovednosť za to, aby ich nominanti v Súdnej rady tieto hodnoty prakticky napĺňali. V opačnom prípade ich môžu vymeniť, čo už v minulosti aj urobili,“ povedala programová riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.

Výzvu premiérovi podporili osobnosti kultúrneho života, právnici, novinári, podnikatelia i zástupcovia občianskej spoločnosti. Sú medzi nimi herci Juraj Kemka, Boris Farkaš, Zuzana Krónerová, Lukáš Latinák, spisovatelia a publicisti Monika Kompaníková, Michal Hvorecký, Martin M.Šimečka, Tomáš Janovic či Ján Štrasser, novinár Tom Nicholson, hudobníci Jozef Lupták a Matúš Vallo, výtvarník Rudolf Sikora, manažér Peter Škodný, či režisér Roman Polák.

Aliancia Fair-play vyzvala občanov, aby sa do kampane aktívne zapojili. Môžu tak urobiť preposlaním výzvy premiérovi emailom alebo tým, že ju osobne odovzdajú do podateľne Úradu vlády v stredu doobeda, kedy im signatári pred úradom rozdajú pohľadnice na spoločnom happeningu.

Text výzvy a zoznam signatárov nájdete tu: Pán premiér, zastavte Harabina!

– zdroj: Aliancia Fair-play

Zdieľaj:

Odpovedaj