Obama predstavil nový návrh na zníženie emisií uhlíka

0

Americký prezident Barack Obama predstavil nový návrh, ktorého cieľom je znížiť znečistenie životného prostredia emisiami uhlíka o 30% do roku 2030. Návrh sa týka existujúcich elektrární. Tie sú najväčším zdrojom uhlíkových emisií a výraznou mierou sa podieľajú na klimatických zmenách.

Jedná sa o prvú iniciatívu svojho druhu navrhnutú Bielym domom. Podľa denníku The Guardian návrh všeobecne uvítali environmentálne skupiny, zatiaľ čo zo strany podnikateľov a zástupcov uhoľného priemyslu zaznievajú slová kritiky. Podľa nich návrh ohrozí pracovné miesta, pričom má iba obmedzené prínosy pre životné prostredie.

Christiana Figueres, najvyššia úradníčka OSN pre klimatické zmeny, návrh uvítala a vyjadrila presvedčenie, že tieto kroky americkej vlády podnietia aj ďalších veľkých producentov emisií – ako sú Čína a India – aby prijali účinné opatrenia v oblasti zmeny klímy.

Barack Obama vyzdvihol zdravotné výhody vyplývajúce zo zníženia znečistenia životného prostredia uhlíkom. „Amerika si nemusí vyberať medzi zdravým ekonomiky a zdravým svojich detí, “ povedal počas tlačovej konferencie. „Môžeme sa usilovať o oboje „.

zdroj: The Guardian

Zdieľaj:

Odpovedaj