Luxemburský premiér povedal áno Belgičanovi

0

Xavier Bettel je prvým lídrom EÚ, ktorý počas výkonu funkcie vstúpil do homosexuálneho manželstva. 

„Mohol by som to skrývať alebo potláčať a byť nešťastný celý život. […] Povedal som si, že ak chcem byť úprimný v politike, musím byť úprimný k samému sebe a prijať, kto som,“ povedal 42-ročný luxemburský premiér Xavier Bettel pred piatkovým civilným sobášom. Jeho manželom sa stal belgický architekt Gauthier Destenay, s ktorým predtým žil v partnerskom zväzku.

Prevažne katolícke Luxemburské veľkovojvodstvo schválilo manželstvá osôb rovnakého pohlavia minulý rok v júni. Prvé sobáše prebiehajú od januára 2015.

Na svadbe v Luxemburgu sa zúčastnili aj belgický premiér Charles Michel a jeho predchodca Elio di Rupo, ktorý ako prvý líder EÚ verejne deklaroval homosexualitu. Prvou premiérkou, ktorá vstúpila do manželstva s inou ženou bola v roku 2010 predsedníčka islandskej vlády Jóhanna Sigurðardóttirová.

Bettel v decembri 2013 vystriedal na čele luxemburskej vlády Jeana-Clauda Junckera aj vďaka liberálnemu programu orientovanému na menšiny. Uspel s prísľubom modernizácie krajiny a po takmer dvoch dekádach vystriedal konzervatívcov.

V nasledujúcich mesiacoch plánuje referendum o sérii reforiem. Tie by sa mali zamerať na obmedzenie funkčného obdobia premiérov na 2 po sebe nasledujúce volebné obdobia a na zavedenie volebného práva od 16 rokov.

Veľkovojvodstvo je jednou z 11 krajín únie, ktoré gayom umožňujú manželstvá. V Írsku sa bude o tejto otázke hlasovať v referende na konci tohto týždňa.

– zdroj: Euractiv.sk

Zdieľaj:

Odpovedaj