Islamskí fundamentalisti v Iraku prenasledujú menšiny

0

Fundamentalistická skupina Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) zabíja, unáša a ohrozuje náboženské a etnické menšiny v severo-irackom meste Mosul. Od obsadenia Mosulu, 10. júna 2014, ozbrojení sunitskí extrémisti zajali najmenej 200 Turkménov, Šabakov a Jezidov, zabili najmenej 11 z nich a nariadili všetkým kresťanom konvertovať na islam, zaplatiť peniaze, alebo odísť z oblasti.

Ako uviedla organizácia Human Rights Watch, príslušníci ISIL uniesli dve mníšky a tri kresťanské siroty, ktoré zadržiavali po dobu 15 dní. V tej istej dobe ISIL zakázal návrat Jezidov, kresťanov a etnických Kurdov na ich pracovné miesta v štátnych inštitúciach v Mosule. Prakticky všetci Turkméni, Šabakovia a kresťania – desiatky tisíc rodín – utiekli zo svojich komunít v širšom okolí Mosulu. Príčinou masového úteku sú predovšetkým nájazdy bojovníkov ISIL, počas ktorých ozbrojenci útočia na miestnych mužov a drancujú domy a kostoly.

„Príslušníci ISIL by mali okamžite zastaviť svoju nenávistnú kampaň proti menšinám v okolí Mosulu,“ povedala Sarah Leah Whitson, riaditeľka Human Rights Watch pre Blízky východ. „Byť Turkménom, Šabakom, Jezidom, alebo kresťanom na území, ktoré ovláda ISIL môže znamenať stratu živobytia, slobody, alebo dokonca života.“

– zdroj: Human Rights Watch

Zdieľaj:

Odpovedaj