Greenpeace protestuje proti stavbe najväčšej uhoľnej bane v Európe

0

Hnutie Greenpeace pripravuje protest proti zámerom švédskej firmy Vattenfall a poľskej PGE vybudovať na nemecko-poľskej hranici jednu z najväčších uhoľných baní v Európe. Ako uvádza vo svojom stanovisku Greenpeace, okolité obce majú byť zrovnané so zemou a tisíce ľudí príde o svoje domovy. 

„Budúcnosť našich dodávok energie a otázka, či môžeme zastaviť zmenu klímy závisí aj od vývoja v regióne Dolnej Lužice. Tam, v nemecko-poľskej prihraničnej oblasti, medzi Berlínom a Drážďanmi, v srdci Európy – ukrytý pred zrakmi verejnosti – sa zdanlivo nekontrolovane odohráva jedna z najväčších ekologických katastrof v EÚ,“ uvádza na svojej stránke slovenská pobočka Greenpeace.

Na 23.augusta 2014 plánuje hnutie v regióne Dolnej Lužice protest vo forme ľudskej reťaze. Jeho cieľom je ukázať politikom, že stredná Európa ďalšiu ťažbu uhlia odmieta. Ľudská reťaz spojí kostol v nemeckom Kerkwitzi so školou v poľskej Grabici. Obidve obce, ktoré od seba ležia 8 km, ohrozuje rovnaké nebezpečenstvo – nové uhoľné bane ich doslova obrátia naruby. Akcie sa zúčastnia sa zúčastnia aj zástupcovia ďalších obcí z Čiech, Poľska a Nemecka, ktorým hrozí zbúranie kvôli uhoľným mega baniam.

– zdroj: Ľudská reťaz pre energetickú revolúciu a budúcnosť bez uhlia (greenpece.org)

Zdieľaj:

Odpovedaj