[fjúžn] – 10. ročník festivalu nových menšín

0

Od 23. do 30. apríla 2015 organizuje Nadácia Milana Šimečku a pod záštitou primátora Bratislavy Iva Nesrovnala už 10. ročník najexotickejšieho festivalu u nás. Názov [fjúžn] znamená výslovnosť anglického výrazu, ktorým sa označuje napríklad spájanie hudobných štýlov alebo pridávanie ázijských ingrediencií do európskych jedál. Od roku 2011 je to však i názov multikultúrneho festivalu známeho aj ako týždeň nových menšín. Jeho cieľom je spájať ľudí najrozmanitejších kultúr, zvyšovať povedomie o nových menšinách na Slovensku, prezentovať život cudzincov a scitlivovať verejnosť na témy migrácie a multikulturalizmu.

fjuzn_poster_web
Témou tohto ročníka budú Pucle. Prečo, približuje programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec: „Slovensko nie je len krajinou Slovákov a Sloveniek. Jeho súčasťou sú aj početné komunity národnostných menšín a v posledných rokoch čoraz viac aj migranti. V predchádzajúcich ročníkoch sme sa venovali rôznym skupinám cudzincov, počas jubilejného 10. ročníka chceme návštevníkom priniesť akúsi mozaiku slovenskej spoločnosti. Téma pucle (z anglického puzzle) pre nás symbolizuje metaforu o tom, že každá spoločnosť je tvorená zo všetkých jej dielikov a každá z nich je rovnako dôležitá. A migranti sú jednou z takých súčastí Slovenska. Aj preto sme sa rozhodli vybrať 10 cudzincov pochádzajúcich z rôznych krajín, rôznych profesií, a ktorých k nám zaviali rôzne žitovné osudy. Nechali sme ich recitovať slovenskú „buditeľskú“ báseň Mor ho! vo videopozvánke na festival a ich portréty ponúkneme festivalovým fanúšikom v podobe fotografickej výstavy i videorozhovorov.“

Niektoré tipy z programu 10. ročníka približuje manažér festivalu Martin Brix: „Festival odštartujeme špeciálnou párty v spolupráci s Internationals Bratislava (23.4.). Na piatok sme s divadlom elledanse pripravili Dancing Puzzle (24.4.) – kolekciu tancov z celého sveta. Najhustejší program sme pre našich fanúšikov pripravili na víkend, čím sa chceme zapojiť aj do podujatia Bratislava pre všetkých. Budeme napríklad na Dobrom trhu na Jakubáku (25.4.), pre ktorý pripravujeme bohatý detský program i samostatnú Ázijskú zónu. V sobotu 25.4. večer v spolupráci s Demonvica_FM v KC Dunaj predstavíme výber multikulti hudobných projektov domácej scény, tešiť sa ľudia môžu na Oksyi, Horehigh, Congress Of The Pigeons a The Raw Bishops. Najväčším podujatím tohto ročníka bude už po druhý raz Nedeľná Paráda (26.4.), počas ktorej sa v Starej tržnici stretne doslova ‘celý svet pod jednou strechou’. Do Bratislavy pricestuje aj Bábkové divadlo na rázcestí s inscenáciou Nostalgia (27.4.), ktorá rozpráva príbeh Slovákov v zahraničí. A napokon, festival vyvrcholí vo štvrtok 30.4. diskusiu Slovensko pre všetkých, aj za účasti primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, po ktorej bude nasledovať najdivokejší žur roka s La3no Cubano a Allstar Refjúdží Band.”

Tak ako je už zvykom, pripravili organizátori aj viacero diskusií a ďalších sprievodných podujatí. Jubilejný 10. ročník festivalu finančne podporili Európsky fond pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín, Ministerstvo kultúry SR a Úrad vlády SR.

Viac informácií a podrobný program nájdete na www.fjuzn.sk a na facebookovej stránke festivalu.

Zdieľaj:

Odpovedaj