Europoslanci ocenili saudskoarabského blogera za slobodu myslenia

0

Prestížnu Sacharovovu cenu Európskeho parlamentu za slobodu myslenia v piatok získal  saudskoarabský bloger a obhajca ľudských práv Ráif Badawí, ktorý bol vo svojej domovskej krajine odsúdený na desať rokov väzenia a 1000 rán bičom za to, že na svojom blogu vyzýval na sociálny, politický a náboženský dialóg, čo bolo v jeho krajine považované za urážku islamských hodnôt.

Ráif Badawí bol ocenený ako symbol boja za slobodu slova, zaznelo dnes na zasadnutí pléna Európskeho parlamentu v Štrasburgu, ktorý toto oznámenie prijal s potleskom postojačky, informovala agentúra AP.

Predseda EP Martin Schulz vyzval saudskoarabského kráľa, aby laureáta prepustil z väzenia, „aby mohol ocenenie prevziať“. Schulz vykreslil Badawího ako „mimoriadne dobrého muža, príkladného človeka, na ktorého bol uvalený jeden z najohavnejších trestov existujúcich v tejto krajine, ktorý možno opísať ako brutálne mučenie“.

Badawí si odpykáva desaťročný trest, ktorý dostal za urážku islamu a za porušenie saudskoarabských technologických zákonov svojím liberálnym blogom. Bol tiež odsúdený na 1000 rán bičom, rozdelených do 20 častí, a na pokutu vo výške 266.000 dolárov. Bičovanie prerušili po tom, ako v januári dostal 50 rán bičom, pretože jeho trest vyvolal medzinárodné pobúrenie.

Západné vlády odsúdili Badawího potrestanie a organizácie na ochranu ľudských práv vrátane Amnesty International vedú kampaň za jeho prepustenie na slobodu.

zdroj: EURACTIV.sk

Zdieľaj:

Odpovedaj