Európa zažíva nárast antisemitizmu

0

Prebiehajúca izraelská ofenzíva v Gaze vyvolala v krajinách EÚ protesty moslimskej menšiny. Ako uviedol portál Euractiv.sk, ministri zahraničných vecí Nemecka, Francúzska a Talianska spoločne odsúdili ich násilnú povahu.

„Antisemitská agitácia, nenávistné prejavy voči Židom a útoky na osoby židovskej viery nemajú miesto v našej spoločnosti,“ uviedli včera v Bruseli v spoločnom vyhlásení ministri zahraničia Francúzska, Nemecka a Talianska Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier a Federica Mogheriniová.

Nedávne protiizraelské demonštrácie boli reakciou na rozsiahly vojenský zásah Tel Avivu v pásme Gazy, ktoré kontroluje palestínska militantná organizácia Hamas. Vo francúzskych mestách a v Berlíne sa protesty skončili stretmi s políciou.

Ministri zdôraznili, že rešpektujú slobodu zhromažďovania a slobodu prejavu, ale proti aktom antisemitizmu, rasizmu a xenofóbie budú postupovať všetkými dostupnými prostriedkami.

„Dôrazne odsudzujeme poburujúce antisemitské výroky, demonštrácie a útoky v našich krajinách. Nič, vrátane dramatickej vojenskej konfrontácie v pásme Gazy, nedokáže takéto priestupky ospravedlniť,“ vyhlásili.

– viac informácií: Euractiv.sk

Zdieľaj:

Odpovedaj