EMBARGO festival – prebudenie sa do sveta

0

Pripomínanie si minulosti, oslava víťazstva nad fašizmom a mnoho ďalšieho prinesie do Banskej Bystrice platforma Nie v našom meste prostredníctvom prvého ročníka Embargo festivalu. Bude sa niesť v duchu angažovaného divadla a filmu. Poukáže na dôležitosť ľudských práv, tolerancie a vzájomného porozumenia.

Divadelno-filmový EMBARGO festival sa uskutoční v dňoch 4. až 8. mája 2015 na dvoch miestach v meste. V Záhrade – Centre nezávislej kultúry si prídu na svoje milovníci divadla. Predstaví sa Divadlo Pôtoň (Krajina nepokosených lúk), Divadlo Continuo (Obeť), Ticho a spol. (Všade tá rieka) a pohybová   performance Verzus.

Subtílnejšia časť programu bude počas prvého ročníka festivalu tá filmová. Hneď v prvý večer, v pondelok 4. mája (kinosála Múzea SNP o 19.30 hod.), uvidia diváci skutočnú filmovú „chuťovku“, druhú časť plánovanej americkej trilógie založenej na motíve USA ako krajiny neobmedzených možností Manderlay (réžia Lars von Trier, Dánsko/Švédsko, 2005).

Ďalšie skvelé filmy sa v kinosále Múzea SNP budú premietať v dopoludňajších hodinách, najmä pre študentov a študentky stredných škôl, ale samozrejme, aj pre širokú verejnosť. Budú to filmy Český žurnál: Život a smrt v Tanvaldu (Česko, 2013), Film jako Brno (Česko, 2011), V tichu (Slovensko/Česko, 2014), Náš vodca (Nemecko, 2008) a Levie srdce (Fínsko/Švédsko, 2013).

Program festivalu doplnia koncerty, diskusie, workshopy a ďalšie aktivity.

Cieľom a poslaním májového Embargo festivalu je – v súlade s ročným obdobím, prebudenie sa do sveta, a to prostredníctvom divadelného a filmového umenia a najmä v symbolickej a duševnej rovine. Narušiť „embargo“. Embargo na myšlienku, svetonázor, miesto, spomienku. Embargo chce byť festivalom víťazstva nad totalitou, oslavou slobody a zodpovednosti za podobu spoločnosti, v ktorej žijeme.

Embargo2
Organizátormi festivalu sú:
Občianska platforma Nie v našom meste, QUO VADIS, o.z., Centrum komunitného organizovania, Amnesty International Slovakia, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry

Hlavní partneri:
Nadácia Ekopolis – program Aktívne občianstvo a inklúzia, podporený Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Mesto Banská Bystrica

Partneri:
Komunitná nadácia Zdravé mesto

– viac informácií: www.embargofestival.com

Zdieľaj:

Odpovedaj