Do Talianska prúdi rekordný počet utečencov z afrického pobrežia

0

Talianske námorne jednotky za posledné dni zachránili približne 5200 ľudí v Stredozemnom mori. Pokojné more poskytuje príležitosť pre najnovšiu vlnu migrantov, ktorí opúšťajú severoafrické pobrežie.

Prvým útočiskom migrantov býva zvyčajne Sicília. Ako uviedol denník The New York Times, sicílske úrady v dôsledku zvýšeného prílivu utečencov volajú po navýšení európskej podpory. „Európa sa k nám nemôže len tak otočiť chrbtom,“ povedal Lillo Firetto, starosta sicílskeho prístavného mesta Porto Empedocle. „Nežijeme len na hranici Sicílie, ale aj na hranici Európy.“

Taliansko opakovane žiadalo krajiny Európskej únie, aby sa pripojili k námorným hliadkam v Stredozemnom mori, ale ochotu zatiaľ prejavilo iba Slovinsko, ktoré ponúklo na pomoc jednu loď. K posilneniu hliadok pristúpili talianske autority v októbri minulého roku po tom, ako sa utopilo 366 migrantov utekajúcich z afrických krajín. Ich loď sa prevrátila asi kilometer od Sicílie.

Počet utečencov, ktorí na svojich lodiach priplávali do Talianska v tomto roku prekonal už počet 40 000, čo je viac ako za celý rok 2013. Pri súčasnom trende je pravdepodobné, že bude prekročený rekord z roku 2011, ktorým bolo 62 000 migrantov. Dve tretiny z nich neskôr opustili Taliansko a vycestovali do iných krajín Európskej únie.

– zdroj: The New York Times

Zdieľaj:

Odpovedaj