Desiatky mŕtvych moslimov v Indii

0

Na severovýchode Indie, v štáte Ásam, vypuklo etnicky a nábožensky motivované násilie, ktoré si v radoch miestnej moslimskej komunity vyžiadalo 30 obetí na životoch. Približne polovicu obetí tvorili ženy a malé deti. Ako uviedol britský denník The Independent, oficiálne autority obviňujú z vrážd a násilných útokov príslušníkov militantných skupín, ktoré sa hlásia k indickému etniku Bodo. Príslušníci etnika Bodo naopak obviňujú moslimov z ilegálneho prisťahovalectva a tvrdia, že sa snažia zabrániť ich prílivu zo susedného Bangladéša.

Jedná sa o najhoršie prejavy násilia v tomto nepokojnom regióne za posledné dva roky. Lokálne televízie priniesli zábery stoviek moslimov utekajúcich zo svojich domovov v obavách pred pokračujúcim násilím.

Vraždenie, vypaľovanie domov a útoky na miestnych moslimov začali v období zvýšenej pohotovosti indických bezpečnostných zložiek, ktorá súvisí s prebiehajúcimi všeobecnými voľbami. Napätie sa vyhrotilo po tom, čo politik zastupujúci etnikum Bodo v indickom parlamente kritizoval moslimov za to, že nepodporili ich kandidáta. Militanti zo skupiny National Democratic Front of Bodoland už niekoľko desaťročí bojujú za nezávislosť etnika Bodo, ktoré v indickom štáte Ásam tvorí približne 10% populácie.

zdroj: independent.co.uk

Zdieľaj:

Odpovedaj