Amnesty International vyzýva slovenskú vládu na začatie diskusie o tom, v akej spoločnosti chceme žiť

0

Organizácia vo svojom vyhlásení reaguje na pripravovanú novelu Ústavy z dielne KDH a Smeru. Súčasťou novely má byť definovanie manželstva, ako zväzku muža a ženy. Amnesty International Slovensko považuje spôsob, akým sa ústavné zmeny majú realizovať za   mocenský signál, obeťou ktorého sú LGBTI osoby a rodiny, ale aj ostatné menšiny žijúce v krajine.

„Bez diskusie a za zatvorenými dverami, tak prebehla dohoda o poslaneckom návrhu ústavného zákazu manželstiev rovnakého pohlavia. Zmena základného zákona krajiny sa riešila bez celospoločenskej diskusie a za neprítomnosti tých, ktorých sa to najviac týka.  Ľudské práva sa tak stali vyjednávacím predmetom dvoch politických strán, čo môže viesť k zmene ústavy a teda aj k diskriminácii na základe sexuálnej orientácie. Zároveň v dôsledku odmietnutia rovnakého občianskeho uznania vzťahov osôb rovnakého pohlavia sa im zabráni v prístupe k radu ďalších práv, ako je právo na bývanie, sociálne zabezpečenie a iných práv, “ uvádza vo svojom stanovisku Amnesty International Slovensko.

Amnesty International Slovensko vyzvalo vládnu stranu na naplnenie Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, Európskej sociálnej charty a ďalších medzinárodných ľudskoprávnych záväzkov a na začiatok diskusie o tom, v akej spoločnosti chceme žiť a aké právne úpravy nám k tomu môžu napomôcť.

zdroj: Amnesty International Slovensko

Zdieľaj:

Odpovedaj