Američania už pociťujú dopady klimatických zmien

0

Klimatické zmeny spôsobené ľudskou činnosťou už nie sú iba teoretickou hrozbou, ale zasahujú každý jeden región USA. Tvrdí to najnovšia vedecká správa, ktorú publikoval Biely dom 6.mája 2014.

Ide o najkomplexnejší pohľad na problém klimatických zmien, aký vláda Spojených štátov doposiaľ zverejnila. Dokument pripravovalo 300 expertov, pod dohľadom renomovaných vedeckých inštitúcií vrátane Národnej akadémie vied (National Academy of Sciences).

Správa objasňuje, ako klimatické zmeny vplývajú na ekonomiku, zdravie, poľnohospodárstvo, výrobu energie, vodné zdroje aj dopravu. Prejavy prebiehajúcich zmien možno pozorovať naprieč celými Spojenými štátmi, od severu až na juh. Každá časť krajiny je pritom zasiahnutá trochu iným spôsobom.

Interaktívna stránka, ktorú spustila americká vláda pri príležitosti zverejnenia správy, umožňuje návštevníkom preskúmať vplyv klimatických zmien na jednotlivé regióny. Pobrežné oblasti napríklad čelia zvyšujúcej sa hladine oceánov a intenzívnejším záplavám, severovýchod USA zažíva extrémne vlhké počasie, zatiaľ čo južné oblasti sa musia vyrovnávať s ničivými suchami, rastúcimi teplotami a väčším počtom požiarov.

„Mnoho Američanov v súčasnosti vníma klimatické zmeny ako vzdialenú hrozbu,“ povedal pre internetový portál Live Science Anthony Leiserowitz, odborník na klimatické zmeny pôsobiaci na Yale University. „Táto vyčerpávajúca vedecká štúdia nám ukazuje, že klimatické zmeny sú už tu. Američania zažívajú dopady klimatických zmien na vlastnej koži a tieto dopady budú stále deštruktívnejšie, ak urýchlene nezačneme konať,“ dodáva Leiserowitz.

zdroj: globalchange.gov, livescience.com

Zdieľaj:

Odpovedaj