25 rokov do masakru na Námestí nebeského mieru Čína stále potláča diskusiu

0

4. júna ubehne 25 rokov do masakru na Námestí nebeského mieru, počas ktorého čínska armáda začala paľbu do pokojných demonštrantov požadujúcich pluralitný politický systém, slobodu prejavu a ďalšie reformy. Presný počet obetí nie je dodnes známy, odhaduje sa na stovky až tisíce civilistov.

Po 25 rokoch od udalosti čínska vláda naďalej prenasleduje tých, ktorí masaker prežili, ako aj ich rodinných príslušníkov, ktorí volajú po vyvodení zodpovednosti. Čínske autority tiež potláčajú akúkoľvek snahu otvoriť diskusiu o tejto tragickej udalosti. Pár dní pred výročím bolo zadržaných najmenej šesť osôb, ktoré sa snažili o pripomenutie udalosti, vrátane prominentného právnika v oblasti ľudských práv Pu Zhiqiang, akademika Xu Youyi a umelca Chen Guang. Mnoho ďalších aktivistov bolo nútených pred nadchádzajúcim výročím odísť zo svojho rodného mesta Pekingu.

Po masovom vraždení na Námestí nebeského mieru vláda v roku 1989 zatkla tisíce ľudí na základe obvinenia z „kontrarevolúcie“ a ďalších trestných činov, vrátane narušenia spoločenského poriadku a podpaľačstva. Podľa aktivistickej skupiny Dui Hua posledný z uväznených za „kontrarevolúciu“ bol prepustený iba nedávno po viac ako dvadsiatich rokoch.

– zdroj: Human Rights Watch

Zdieľaj:

Odpovedaj