Kmeňové bunky zo zubov budú pomáhať pri liečbe mŕtvice

0

Výskumníci z austrálskej univerzity v Adelaide zistili, že kmeňové bunky odobraté zo zubov sa dokážu zmeniť na bunky podobné tým, ktoré tvoria mozgové tkanivo.  Tento objav môže byť základom pre novú efektívnu liečbu mozgových príhod.

„Zubné kmeňové bunky majú veľký potenciál vyrásť do podoby nových mozgových a nervových buniek, ktoré sú následne schopné vytvárať komplexné nervové siete,“ uviedla Dr. Kylie Ellis z inštitútu Adelaide Research & Innovation (ARI).  Výsledky jej výskumného tímu publikoval vedecký žurnál Stem Cell Research & Therapy.

Ako uvedila Dr. Kylie Ellis, liečba mŕtvice má v súčasnosti iba obmedzené možnosti. Doba po mozgovej príhode, počas ktoréj je potrebné začať medikamentóznu liečbu, je v súčasnosti príliš krátka a mnohí pacienti nie sú schopní včas vyhľadať odbornú pomoc.

„Naším cieľom je použiť pacientove kmeňové bunky na liečbu, ktorá bude presne prispôsobená každému prípadu. Novú liečebnú metódu bude možné úspešne aplikovať mesiace a dokonca aj roky po samotnej mozgovej príhode,“ uviedla Dr Kylie Ellis.

Vedci z Univerzity v Adelaide odoberajú kmeňové bunky zo zubov a vytvárajú im prostredie podobné tomu, v ktorom sa vyvíjajú mozgové bunky.

„To, čo sa nám zatiaľ podarilo vyvinúť nie sú normálne neuróny, ale nový druh buniek s veľmi podobnými vlastnosťami, aké majú neuróny. Dokážu napríklad formovať komplexné neurónove siete a komunikovať prostredníctvom elektrickej aktivity rovnakým spôsobom, aký poznáme u buniek v mozgu“ dodáva Dr. Ellis

Zdroj: Stem cells from teeth can make brain-like cells – Media Release

Zdieľaj:

O autorovi

Vyštudovala medicínu na Lekárskej fakulte UK v Bratislave, pracovala v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku. V súčasnosti popri materskej dovolenke menežuje umeleckú agentúru Argolla productions.

Odpovedaj