USA: Máme dôkazy, že vzburu na Ukrajine podnecuje Moskva

0

Na vojne s Gruzínskom, obsadení Krymu aj nepokojoch na východe Ukrajiny sa podľa fotografií zúčastňovali tí istí vojaci ruských špeciálnych síl

Proruským ozbrojencom na východe Ukrajiny velia príslušníci ruských špeciálnych jednotiek. Fakt, ktorý už týždne opakuje nové ukrajinské vedenie, no stále ho medzinárodné spoločenstvo vnímalo skôr v rovine dohadov, v utorok potvrdilo americké ministerstvo zahraničných vecí.

Proruskí vzbúrenci na východe Ukrajiny držia viacero miest a odmietajú napriek dohode medzi USA a Ruskom opustiť vládne budovy. Prozápadná ukrajinská vláda už dlhšie tvrdí, že nepokoje na východe krajiny podnecujú a povstalcov vyzbrojujú a cvičia príslušníci elitných ruských kománd.

Kyjevská vláda poslala do Washingtonu fotografie, ktoré majú dokumentovať previazanosť viacerých „špeciálnych operácií“ ruských jednotiek v postsovietskom priestore: Rovnaké osoby, zdokumentované na fotografiách, sa mali zúčastniť na vojne s Gruzínskom, prevzatí moci Ruskom na Kryme, ako aj terajších nepokojoch na východe Ukrajiny.

„V medzinárodnom spoločenstve panuje úplná zhoda v názore, že medzi Ruskom a niektorými ozbrojencami na východe Ukrajiny je prepojenie. Fotografie, ktoré Ukrajinci minulý týždeň predložili, to dokazujú,“ vyhlásila v utorok hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jennifer Psaki.

(zdroj: lidovky.cz, nytimes.com)

Zdieľaj:

O autorovi

Pracoval ako novinár v tlačovej agentúre SITA, neskôr sa začal venovať profesionálne svojmu koníčku - organizovaniu koncertov. Založil agentúru Ore Pole, v ktorej dodnes pracuje. Vo voľnom čase sa venuje publicistike.

Odpovedaj