Slovensko naozaj pre všetkých

0

Iniciatíva Slovensko pre všetkých spolu s viacerými mimovládnymi organizáciami a jednotlivcami zverejnila memorandum s názvom Slovenska pre všetkých: naozaj pre všetkých. Víziou iniciatívy je krajina, v ktorej sa všetci môžu cítiť doma, a to bez ohľadu na to, akej sú národnosti, rodu, sexuálnej orientácie, sociálneho statusu, akým jazykom hovoria, odkiaľ pochádzajú alebo či nemajú nejaké zdravotné znevýhodnenie. V dokumente sa ďalej uvádza:

„Niektoré menšiny sú často vykresľované ako mocenská, ekonomická hrozba či ohrozenie deklarovaných tradícií a tradičných hodnôt. Rómovia, Maďari, cudzinci alebo gejovia a lesby nie sú považovaní za „normálnych“ ľudí, ale za nežiaducu odlišnosť. Vo vyvolanom stave ohrozenia je veľmi ťažké viesť zmysluplnú diskusiu. Politikom takýto stav vyhovuje. Stavajú sa do pozície „hrdinov“, ktorí väčšinovú spoločnosť ochránia jednoduchými populistickými a často radikálnymi riešeniami, ktoré ponižujú a delia.“

Mimovládne organizácie a jednotlivci, ktorí podporili túto iniciatívu sa zároveň dohodli, že budú presadzovať riešenia, opatrenia, zákony, politiky, lokálne či celoštátne iniciatívy, ktoré sa približujú jej ideám. Základným cieľom je, aby mali všetci rovnú šancu viesť život, aký považujú za dôstojný a hodnotný.

K iniciatíve je možné sa priebežne pripojiť, celý text, zoznam signatárov a ďalšie informácie môžete nájsť na stránke Centra pre výskum etnicity a kultúry.

Zdieľaj:

O autorovi

Zakladateľ a editor magazínu priestori.sk. Živí sa ako slobodný umelec, vedie skupinu profesionálnych tanečníkov Anta Agni, založil umeleckú agentúru Argolla productions, v ktorej pôsobí ako kreatívny producent. Vo voľnom čase sa venuje nezávislému publikovaniu, článkami prispieva aj do denníka Sme. Vydával časopisy 10 000 ďalších stromov, Kruh života a ŽANŽ, je autorom publikácie Mýty a predsudky.

Odpovedaj