Rozhlas informoval o kontroverzných laureátoch štátneho vyznamenania a dostal trest

0

Rada pre vysielanie a retransmisiu sa rozhodla potrestať RTVS za reportážny príspevok odvysielaný vo februári tohoto roku, ktorým Rádio Slovensko poukázalo na zvláštny výber ľudí, ktorí dostali štátne vyznamenanie od bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča.

Redaktori v ňom upozornili na to, že vyznamenaný bol napríklad bývalý plukovník pohraničnej stráže, ktorý bol za čias komunistického režimu zodpovedný za viacero smrteľných incidentov na štátnych hraniciach. V príspevku Rádia Slovensko boli tiež spomenutí prezident Kazašskej republiky Nursultan Nazarbajev, považovaný za diktátora, profesor Jaroslav Chovanec, obvinený zo sexuálneho obťažovania študentiek a herečka Eva Kristínová, ktorá sa pravidelne zúčastňuje na akciách organizovaných pravicovými extrémistami.

Priestor na reakciu dostal aj hovorca prezidenta Marek Trubač. Rada však aj tak uviedla, že rozhlas porušil ustanovenie zákona o objektívnosti a nestrannosti a povinnosti oddeľovania názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru. Zároveň sa však v materiáloch, ktoré pre členov rady pripravujú odborníci z Kancelárie rady objavuje odporúčanie, aby sa správne konanie voči RTVS zastavilo „pretože konštatovanie o kontroverznosti niektorých ocenených osobností vychádzalo zo všeobecne známych a preukázateľných skutočností, ku ktorým sa navyše mal možnosť vyjadriť hovorca prezidenta.“ Členovia rady sa napriek tomuto odporúčaniu rozhodli, že RTVS potrestajú.

Vzniká otázka, či podobnými spornými opatreniami nedochádza k zastrašovaniu a neznižuje sa sloboda a možnosť médií pravdivo informovať o politike, či spoločenskom dianí.

– zdroj: O médiách.com

Zdieľaj:

O autorovi

Vyštudoval slovenský jazyk a estetiku na filozofickej fakulte UK. Učil na gymnáziu v Žiline. Momentálne pripravuje diskusnú reláciu v žilinskom kultúrnom centre Stanica.

Odpovedaj