Moskva hrozí Ukrajine vojenským zásahom

0

Zachováme sa rovnako, ako pri konflikte s Gruzínskom v roku 2008, hrozí Kyjevu šéf ruskej diplomacie

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu poprvýkrát otvorene pohrozil Ukrajine vojenským zásahom. V rozhovore pre ruskú verejnoprávnu televíziu vyhlásil, že Moskva odpovie na ohrozenie ruských občanov na východe Ukrajiny rovnako, ako keby bola sama napadnutá. Pre tých, ktorým by náhodou nedošlo, že hovorí o možnosti vojenského zásahu, ešte dodal, že Moskva sa zachová rovnako ako pred šiestimi rokmi v konflikte s Gruzínskom.

Ruské médiá prinášajú každý deň informácie o údajnom útlaku ruského obyvateľstva na východe Ukrajiny. Podľa ukrajinskej prozápadnej vlády je veľká väčšina z nich len vyfabrikovaná. Tým, kto jediný na východe Ukrajiny podnecuje nepokoje, sú podľa nej ruskí agenti a príslušníci ruských špeciálnych ozbrojených síl.

Nová ukrajinská vláda na podporu tohto tvrdenia nedávno zverejnila fotografie, ktoré majú dokumentovať previazanosť viacerých “špeciálnych operácií” ruských jednotiek v postsovietskom priestore: Rovnaké osoby, zdokumentované na fotografiách, sa mali zúčastniť na vojne s Gruzínskom, prevzatí moci Ruskom na Kryme, ako aj terajších nepokojoch na východe Ukrajiny.

České Lidové noviny v stredu oslovili experta na Rusko Libora Dvořáka, ktorý v zásade tvrdí, že fotografie nič nedokazujú, keďže podobné „dôkazy“ sa dajú hravo sfalšovať. Napriek tomu, aj on je toho názoru, že udalosti na východe Ukrajiny sú režírované Kremľom: „Nepochybujem o tom, že na východe Ukrajiny ruskí spravodajskí dôstojníci, ako aj príslušníci čpeciálnych kománd.“

(zdroj: lidovky.cz, archív)

Zdieľaj:

O autorovi

Pracoval ako novinár v tlačovej agentúre SITA, neskôr sa začal venovať profesionálne svojmu koníčku - organizovaniu koncertov. Založil agentúru Ore Pole, v ktorej dodnes pracuje. Vo voľnom čase sa venuje publicistike.

Odpovedaj