Lukašenko otočil, podporuje Ukrajinu

0

Bieloruský prezident sa otvorene postavil na stranu novej ukrajinskej vlády. V Kyjeve ma na tanku určite neuvidíte, odkázal Moskve

Prekvapivé vyjadrenia v stredu zazneli z úst bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý má nálepku posledného diktátora v Európe. Zatiaľ čo doteraz podporoval v rusko-ukrajinskom konflikte Moskvu, teraz otočil a zaujal jasne proukrajinské stanovisko.

Federalizácia Ukrajiny je podľa Lukašenka veľmi zlý nápad. „Dobre vieme, čo by to znamenalo. Ak sa Ukrajina rozdelí na východnú a západnú časť, čoskoro niekto môže dostať chuť si z tejto federácie useknúť,“ cituje Lukašenka bieloruská štátna tlačová agentúra BELTA. O potrebe federalizácie Ukrajiny už týždne otvorene hovorí Kremeľ, pričom západné médiá za jeho snahami vidia presne ten istý motív, aký teraz pomenoval Lukašenko.

Vyjadrenia bieloruského prezidenta sú prekvapivé, keďže doteraz sa staval vo všetkých zásadných otázkach na stranu Moskvy – aj keď vždy nezabudol pridať aj vetu či dve na udržanie dojmu, že ani Ukrajine nepraje nič zlé. V stredajšom vyhlásení však Moskve vôbec nič nedaroval. „Bratom Rusom sa moje vyhlásenia nebudú pozdávať. Ale bol by som vagabund, keby som nehovoril to, čo si myslím,“ cituje Lukašenka BELTA.

„V Kyjeve ma na tanku neuvidíte, to vám môžem garantovať,“ povedal Lukašenko. Pochválil aj nového ukrajinského prezidenta Turčynova, ktorého Moskva neuznáva: „Vzbudzuje vo mne iba pozitívne emócie… Je to veľmi čestný, slušný a navyše veriaci človek, ktorý napísal desiatky kníh.“

(zdroj: belta.by)

Zdieľaj:

O autorovi

Pracoval ako novinár v tlačovej agentúre SITA, neskôr sa začal venovať profesionálne svojmu koníčku - organizovaniu koncertov. Založil agentúru Ore Pole, v ktorej dodnes pracuje. Vo voľnom čase sa venuje publicistike.

Odpovedaj