Islamský štát zaútočil na dedinu Kocho

0

Podľa svedectva Donatelly Rovera, krízovej poradkyne Amnesty international v severnom Iraku, došlo v posledných dňoch k útoku vojakov Islamského štátu (IS) na malú dedinku Kocho. Tá sa nachádza asi 15 kilometrov od pohoria Sindžár, teda v oblasti, v ktorej bojovníci IS začiatkom augusta zahájili nesmierne krutú ofenzívu voči etnicko – náboženskej  skupine Jezídov.

Donatella uvádza svedectvá niektorých obyvateľov dediny, ktorým sa podarilo prežiť masaker. Vyplýva z nich, že v piatok 15. augusta ozbrojenci IS odvliekli všetkých obyvateľov do budovy miestnej strednej školy. Tu museli odovzdať telefóny a cennosti a následne bolo niekoľko desiatok mužov odvezených na nákladných autách asi kilometer na východ od dediny. Tam im prikázali kľaknúť si a začala sa masová poprava. Dvaja svedkovia prežili len vďaka tomu, že ich guľky iba zranili a predstierali smrť, kým ozbrojenci neodišli naspäť do dediny.

Predpokladá sa, že počas tejto hromadnej popravy zomrelo okolo sedemdesiat ľudí, s istotou sa to však potvrdiť nedá. Rovnako sa nevie, čo sa stalo s ostatnými obyvateľmi dediny Kocho, ktorá mala pred útokom 1200 obyvateľov, keďže od 15. augusta nie je možné sa s nimi kontaktovať. Hovorí sa však, že stovky z nich boli odvedené do Tal Afar, ktoré je na pol ceste medzi Sindžárom a Mosulom, kde IS držia aj ďalších Jezidskych civilistov. Zdá sa, že ak nezasiahne svetové spoločenstvo, útoky a miera krutosti ozbrojencov IS sa budú stále stupňovať.

– zdroj: Amnesty International

Zdieľaj:

O autorovi

Vyštudoval slovenský jazyk a estetiku na filozofickej fakulte UK. Učil na gymnáziu v Žiline. Momentálne pripravuje diskusnú reláciu v žilinskom kultúrnom centre Stanica.

Odpovedaj