New York legalizuje marihuanu na lekárske účely, jej fajčenie zostáva trestné

0

Americký štát New York je pripravený zlegalizovať využívanie marihuany na lekárske účely. Zákon, ktorý prešiel legislatívnym procesom, by mal v dohľadnej dobe podpísať guvernér Andrew Cuomo.

Zákon upravujúci použitie marihuany je unikátny v tom, že ťažko chorým pacientom umožňuje jej používanie vo forme tabletiek, rastlinného oleja, extraktov alebo prostredníctvom „vaporizovania“ (odparovania) drogy. Ako uviedol portál Live Science, klasické fajčenie jointov nie je povolené ani na lekárske účely.

Zavedením tohto pravidla chcú zákonodarci podporiť proti-fajčiarske kampane prebiehajúce v štáte a zároveň uľahčiť polícii rozlišovanie medzi legálnymi a nelegálnymi uživateľmi. Práve povolenie používania tzv. vaporizérov vyvoláva rozporuplné reakcie.

Vaporizovanie verzus fajčenie

Nie je novinkou, že fajčenie marihuany môže poškodiť pľúca. Pri horení marihuany vznikajú stovky karcinogénnych látok. Jointy sa naviac fajčia bežne bez filtra, čo znamená, že na pľúcach fajčiarov sa usádza aj hrubá sadza. Odparovanie vo vaporizéroch, ktoré funguje na podobnom princípe ako elektronické cigarety, je podľa odborníkov pravdepodobne zdravšie a menej dráždivé, ako klasické fajčenie. Experti však zároveň dodávajú, že ide o pomerne málo preskúmanú metódu, ktorá môže zosilniť niektoré účinky marihuany. Chýbajú predovšetkým poznatky o jej dlhodobých účinkoch.

Dr. John Malouff sa zaoberá výskumom vaporizovania marihuany na austrálskej University of New England. Výsledky jeho práce ukazujú, že u používateľov marihuany, ktorí uprednostňujú používanie vaporizéru pred klasickým fajčením, dochádza k zníženiu podráždenosti pľúc a zlepšeniu chuti.

Štúdie publikované v Journal of Cannabis Therapeutics v rokoch 2004 a 2007 ukázali, že vaporizovaná marihuana obsahuje menej toxických zložiek v porovnaní s klasickým jointom. V roku 2010 Mitch Earleywine a jeho kolega Nicholas Van Dam zistili, že uživatelia marihuany, ktorí sa liečili na problémy spojené s podráždením dýchacích ciest, zaznamenali zlepšenie príznakov po mesiaci od prechodu z klasického fajčenia k inhalovaniu vaporizéru. Symptómy zahŕňali astmu, dýchavičnosť a kašeľ.

Ďalšie otázniky

Aj keď používanie vaporizéru môže zlepšiť problémy dýchacích ciest, ďalšie zdravotné efekty ostávajú nepreskúmané. Podľa doterajších zistení sú psychoaktívne účinky vaporizovanej marihuany silnejšie, ako je tomu pri klasickom fajčení. Podľa štúdie zo žurnálu Addictive Behaviors sa u uživateľov vaporizovanej marihuany skôr vybuduje tolerancia na aktívne zložky a zvyšuje sa riziko abstinečných príznakov.

– zdroj: livescience.com

Zdieľaj:

Odpovedaj