Záplavy na Balkáne sú najhoršou udalosťou od konca občianskej vojny

0

„Zničujúce záplavy v Bosne a Hercegovine, Srbsku a Chorvátsku sú najhoršou udalosťou od konca občianskej vojny,“ povedal v pondelok bosniansky prezident Bakir Izetbegovič pre CNN.

Záplavy majú na svedomí niekoľko už niekoľko desiatok obetí na postihnutých územiach. Tisíce ľudí čakajú na záchranu v zatopených domoch, desaťtisíce boli evakuované do záchytných centier zriadených na štadiónoch a v školách. V Srbsku sa bez elektriny ocitlo viac ako 300 000 ľudí, v Bosne a Hercegovine je bez elektriny približne 50 000 obyvateľov. Rozsiahle záplavy hlási aj Chorvátsko.

Meteorológovia v Srbsku uvádzajú, že za posledných 120 rokov neexistujú záznamy o tak rozsiahlych povodniach. Ekonomické škody sa podľa prvých odhadov budú pohybovať v miliardách EUR.

„Stovky štvorcových kilometrov sú pod vodou, v niektorých dedinách a mestách dosiahla hladina vody výšku troch metrov. Rozvodnené rieky vyzerajú ako jazerá,“ povedal bosniansky prezident.

Vážnym problémom sú aj zabudnuté mínové polia, ktoré ostali po občianskej vojne pochované pod vrstvou hliny. Záplavová voda ich teraz vyplavuje na povrch, v dôsledku čoho sa stávajú nebezpečenstvom pre postihnutých obyvateľov aj záchranárov.

Červený kríž vyzýva európsku aj svetovú verejnosť k prejavom solidarity s postihnutými.

Zdroj: The Red CrossCNN, ITN

Zdieľaj:

Odpovedaj