Všetci sme na palube Boeingu 777

2

Na Ukrajine nie je žiadna “občianska vojna”, ako sa to snažia prezentovať ruské médiá a tí, ktorí im veria. Je tu skutočná vojna, ktorú vedú ruské ozbrojené sily. A samozrejme aj skutočná vojenská propaganda.

Bezprostredne po zostrelení Boeingu 777 ruské médiá priniesli správu o tom, že “rebeli” (tak volajú ruských vojakov na území Ukrajiny) zničili dopravné lietadlo ukrajinskej armády AN-26. Keď vyšlo najavo, že to bolo civilné lietadlo malajzijských aerolínií, začalo zahladzovanie stôp. Z internetových stránok mizli reportáže, z Youtube boli zmazané videá, rovnako ako statusy „rebelov“ zo sociálnych sietí.

Igor Girkin, prezývaný Strelkov, ruský občan pochádzajúci z Moskvy, veliteľ paramilitaristických oddielov v Donbase, ktorý zohráva dôležitú úlohu v konflikte na východe Ukrajiny, napísal na sociálnej sieti VKontakte (ruská obdoba facebooku): “Zostrelili sme AN-26 blízko Torezu, v okolí bane “Pokrok”. Varovali sme ich, aby nelietali nad našimi hlavami. Stroj sa rozpadol už vo vzduchu, obyvatelia v oblasti dopadu trosiek neutrpeli škody.” Ešte pred tragédiou sa stúpenci takzvanej Doneckej ľudovej republiky chválili tým, že geniálni ruskí elektromechanici opravili protiletecký system BUK, ukoristený na Kryme po tom, čo ho obsadila ruská armáda. Ukrajinská tajná služba zachytila rozhovory teroristov, ktorí sa informovali o presune systému BUK do Donecka. V deň tragédie,17. júla, boli zachytené správy o presune systému BUK z Ruska na Ukrajinu v oblasti pohraničného mesta Sukhodolsk, pričom jeho presun pokračoval smerom k dedine Pervomajsokje. V zachytených rozhovoroch sa teroristi radovali z novej zbrane a pripravovali sa na zostreľovanie ukrajinských lietadiel. Ďalší  rozhovor bol zachytený bezprostredne po havárii Boeingu 777, ruskí separatisti si v ňom predávajú informáciu o tom, že nezostrelili vojenské, ale civilné lietadlo.

Zdá sa, že niet o čom diskutovať, teroristi samých seba dokonale usvedčili. Snahy zamiesť stopy vyzerajú skutočne idiotsky – neobmedzený prístup na miesto nešťastia, ktoré kontrolujú teroristi, majú iba ruské media, stránky na Wikipédii sú pod náporom aktivistov, ktorí sa snažia všade šíriť vetu “lietadlo bolo zostrelené ukrajinskou armádou.” Zhodou okolností jedna z IP adries, ktoré uskutočňujú tieto aktualizácie je pridelená Ruskej štátnej tele-rádiovej spoločnosti (All-Russian State Tele-Radio Company). Čím viac sa snažia klamať, tým viac sa ich lož obracia proti nim.

Zúfalá snaha zatajiť pravdu má svoju príčinu. Zostrelením Boeingu 777 bol prekročený Rubikon. Od tohoto dňa to už nie je konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom, ale medzi Putinom a demokratickým svetom. Agresor je zbavený svojej masky, hra na schovávačku skončila. Prišiel čas, kedy je potrebné nahlas kričať, že Ukrajina čelí otvorenej invázii.

Lietadlo plné civilistov zostrelili ozbrojenci s podporou toho istého človeka, s ktorým európski lídri sledovali majstrovstvá sveta vo futbale. Ak ani teraz Európa neurobí potrebné kroky na zastavenie ruskej agresie, nebude sa to dať nazvať inak, ako podpora terorizmu. Kam nás to môže zaviesť? Sme na ceste k tretej svetovej vojne?

Lietadlo plné civilistov zostrelili ozbrojenci s podporou toho istého človeka, s ktorým európski lídri sledovali majstrovstvá sveta vo futbale. 

Odteraz sa už svet nemôže tváriť, že sa ho to netýka. Je čas, aby sa demokratické krajiny spojili a zastavili agresora, ktorý arogantne porušuje medzinárodné právo, nerešpektuje žiadne dohody a pravidlá. Už nie je čas zaoberať sa vyvracaním klamstiev ruskej propagandy, treba jasne pomenovať vinníka smrti 298 nevinných ľudí. Tým je Putin a jeho zločinecký režim.

Spomínam si na 14.jún, kedy ruskí teroristi zostrelili ukrajinské lietadlo s 53 mladými ukrajinskými vojakmi. Hneď na druhý deň som išla pred ruskú ambasádu v Kyjeve, ktorá sa nachádza kúsok od môjho bytu. Celá budova bola pokrytá kvetmi, menami mŕtvych chlapcov a nápismi ako “Nikdy nezabudneme na našich synov a neodpustíme vám okupáciu Ukrajiny.” Podobne a ešte horšie som sa cítila aj v deň, kedy zostrelili Boeing 777. Ako by som tých ľudí osobne poznala, ako by to boli moji starí priatelia. Plakala som z celého srdca a ten smútok sa mi dostal hlboko do tela aj do duše.

Odpočívajte v pokoji, krásni a nevinní ľudia. Verím, že nájdete v nebi mier, ktorý sme vám nedokázali zabezpečiť tu na Zemi.

– titulná fotka:Andrey Korchagin/Flickr

Zdieľaj:

O autorovi

Anna Chashchyna sa narodila v Donecku na Ukrajine. Bakalárske štúdium ukončila na Národnej leteckej univerzite v Kyjeve, absolvovala študijné pobyty na Universite de Poitiers vo Francúzsku a University of East Anglia v Anglicku, aktuálne ukončuje magisterské štúdium na portugalskej Universidade Coimbra v obore aplikovaná ekológia. Pracovala ako prekladateľka a asistentka produkcie na Ukrajine, v Rusku a Turkmenistane, pôsobila ako laboratórny asistent v EcoBioSafety Laboratory na na Národnej leteckej univerzite v Kyjeve. Založila dizajnový projekt aiutico.com a pôsobí ako fundraiser pre Global Arctic Awards. Rozpráva piatimi jazykmi (ukrajinsky, rusky, anglicky, francúzsky, portugalsky).

2 komentáre

  1. Zostrelenie toho lietadla považujem za zločin, nech to urobil ktokoľvek a pre čokoľvek. Rovnako však považujem za zločin to, že Ukrajinská vláda napriek tomu že vedela o tom, že separatisti (alebo iní isti) majú k dispozícii BUK, a že situácia nad tou oblasťou je nebezpečná, nikoho nevarovala a nevyhlásila tam bezletovú zónu. A rovnako sú zločinom aj vraždy desiatok civilistov, ktorých v problémových oblastiach vraždí oficiálna Ukrajinská armáda. To sú rovnaké obete zvrátenej agresie, ako ľudia z toho Boeingu 777. A taktiež sú zločiny vyhlásenia Ukrajinského vedenia o pomste za zabitých Ukrajinských vojakov, keďže predmetom tej pomsty sú často nevinní civilisti. Áno, treba odsúdiť hanebné vojnové zločiny a zvrátených politikov, ktorí hrajú bezohľadný šach z ľudskými figúrkami. Ale VŠETKÝCH… bez selektívnej slepoty.

  2. Vraj zem a vek je konspirativny on

    a co je tento clanok? Kto tu pouzil kriticke myslenie? Preco nie su na vsetky neoverene informacie jednotne pravidla. Ved tu sa tvrdi, ze za zostrelenim su rusi. Vystetrovanie vsak doposial nic take nenaznacuje. Vsetko toto je manipulacia, a cia? Odpovedajte si sami!

Odpovedaj