V zajatí Putinovho strachu

13

Vyhlásenia o tom, že Rusko nezasahuje do konfliktu na východe Ukrajiny, po udalostiach posledných dní, sú pre súdneho človeka už iba posolstvá z ríše fantázie. Stále však počúvame argumenty, ktorých cieľom je preniesť vinu za to, čo sa dnes deje na Ukrajine na plecia „Západu“ – menovite USA, EÚ a NATO.

Putin vraj koná tak ako musí, pretože ho k tomu dohnala politika západných krajín. Nikto si predsa nemôže naivne myslieť, že ruský vládca dopustí, aby sa EÚ a NATO rozšírili až k hraniciam jeho krajiny. Aby mohol byť na Ukrajine mier, musí údajne ostať neutrálna, bez ohľadu na to, čo si želá väčšina samotných Ukrajincov. A ak dnes niekto podporuje Ukrajincov v ich snahe priblížiť vlastnú krajinu západnej Európe, údajne tým tlačí Putina do kúta. Ten potom nemá inú možnosť,  iba posielať na východ Ukrajiny ťažkú bojovú techniku, vojenských veliteľov a žoldnierov.

Tento spôsob argumentácie poodhaľuje myšlienkové východiská tých, ktorý ním operujú, viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Ak dnes niekto tvrdí, že EÚ alebo NATO na hraniciach s Ruskom znamená skutočne hrozbu, nevyhnutne tým spochybňuje základné hodnoty, ku ktorým sme sa ako krajina dobrovoľne prihlásili. Napíšem to ešte jednoduchšie – je tomu už zopár rokov, čo sa stalo Slovensko členom EÚ a NATO. Začala sa tým u nás éra hrôz, pred ktorými by mal byť ruský ľud chránený so zbraňou v ruke? Podľa niektorých slovenských politikov, novinárov a občanov zrejme áno.

Ruské politické a finančné elity si to, paradoxne, nemyslia. Zatiaľ čo doma strašia skazeným západom a hnilobným zápachom bezbrehého liberalizmu, posielajú svoje deti študovať na prestížne univerzity v USA, Anglicku, Francúzsku a v ďalších krajinách. Popri tom skupujú luxusné sídla od Karlových Varov, cez Francúzsku riviéru až po newyorský Manhattan. Zatiaľ čo si vyvolení Rusi užívajú výdobytky, ktoré priniesla svetu západná demokracia, politické elity v ich vlastnej krajine vyvolávajú vo svojich voličoch pocit, že tento istý politický a hodnotový systém pre nich predstavuje hrozbu.

Zatiaľ čo si vyvolení Rusi užívajú výdobytky, ktoré priniesla svetu západná demokracia, politické elity v ich vlastnej krajine vyvolávajú vo svojich voličoch pocit, že tento istý politický a hodnotový systém pre nich predstavuje hrozbu.

Po tom, čo spevácku súťaž Eurovízia vyhral rakúsky homosexuál s umeleckým menom Conchita Wurst, štylizovaný do podoby transvestitu, ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin to na svojom účte Twitter okomentoval slovami: “Podporovatelia európskej integrácie môžu vidieť, čo ich v Európe čaká – dievčatá s bradou.“ Keby nešlo o popredného tvorcu súčasnej politiky Ruska, mohlo by to byť zábavné. Takto to je iba smutným dôkazom toho, aký obraz sa snaží ruská štátna propaganda o nás vytvoriť v očiach bežných Rusov. Ak hovorím o nás, myslím tým aj občanov Slovenska, lebo Európa sme aj my. A ak píšem o bežných Rusoch, nemyslím tých, ktorí pravidelne lietajú na linkách Moskva – Londýn, New York alebo Paríž. Tí dobre vedia, že Európa ani Amerika nie sú žiadnym semenišťom hriechu, rozhodne o nič väčším ako Rusko. Píšem však o miliónoch obyčajných Rusov. Tí sa vďaka Putinovej propagande teraz boja, že Západom zaplatení ukrajinskí vojaci vydláždia Európskej únii krvavú cestu k ruským hraniciam, aby po nej do Ruska mohla napochodovať záplava žien s bradami a znesvätiť ich krajinu.

Na Facebooku sledujem priateľa, špičkového cirkusového umelca z Ruska, s ktorým som v minulosti spolupracoval na istom medzinárodnom divadelnom projekte. Jeho umelecké kvality sú nesporné, ale jeho politická orientácia je pre mňa sklamaním.  Od začiatku krízy na Ukrajine zdieľa propagandistické obrázky, podľa ktorých agenti z USA a EÚ huckajú ukrajinských fašistov proti nevinným mierumilovným občanom, ktorým neostáva iné iba utekať pod ochranné krídla matky Rusi. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, za zmienku však stojí jeden paradox. Ak môj ruský priateľ práve nezdieľa politické posolstvá, väčšinou informuje o novinkách zo svojej profesionálnej kariéry. Vďaka tomu sa o ňom dozvedám aj niečo iné – ešte minulý rok sa zúčastnil konkurzu do svetoznámeho cirkusového zoskupenia Cirque du Soleil, ktoré ma svoje zázemie v Kanade a USA. Začiatkom tohto roku s radosťou oznámil, že ho vybrali ako stáleho účinkujúceho do jednej z nových produkcií v Las Vegas.  Na jar už začal uverejňovať fotky, na ktorých je vidieť, ako si užíva svoj profesionálny úspech v jednom z najväčších amerických centier zábavy. Sledujúc tento príbeh som si uvedomil jednu vec: to, čoho sa môj ruský priateľ obáva nie je skutočný „Západ“, skutočná Amerika, Amerika „z mäsa a kostí“, do ktorej sa dá odísť za prácou, žiť v nej a podieľať sa tam na jednom z najúspešnejších projektov v jeho obore. Určite by mu nevadilo, keby sa tento „Západ“ ocitol na hranici s Ruskom. Jeho nočné mory spôsobuje iný Západ – „Západ“ ako symbol zla, produkt propagandy, výplod kolektívnej hystérie, živenej médiami a vládnucimi politikmi jeho rodnej krajiny.

A tu sa dostávam k otázke – v koho záujme je šíriť strach z NATO a EÚ? Naozaj si Putin myslí, že je cieľom EÚ priniesť do Ruska morálny rozvrat a že armády NATO chcú vykúpať ruský ľud v krvavom kúpeli, alebo ho aspoň zotročiť? Neverím, že je Putin tak zaslepený aby nevidel, že žiadna z týchto obáv nemá oporu v realite. Putinov strach vyzerá inak. Keby milióny obyčajných Rusov zatúžili po  tom istom, čo si v súčasnosti užívajú ruské elity v Európe a USA, mohlo by sa ukázať, že autokracia, ktorú vybudoval predovšetkým v mene posilňovania svojej moci, predstavuje v naplnení ich túžby vážnu prekážku.

Keby milióny obyčajných Rusov zatúžili po  tom istom, čo si v súčasnosti užívajú ruské elity v Európe a USA, mohlo by sa ukázať, že autokracia, ktorú vybudoval Putin, predstavuje v naplnení ich túžby vážnu prekážku. 

Po páde železnej opony prišla eufória, počas ktorej sa zdalo, že nič nie je nemožné. Mnohí si mysleli, že nie len východná Európa, ale aj Rusko môže byť jedného dňa plnohodnotným členom európskeho spoločenstva a spolu s USA aj súčasťou jedného bezpečnostného celku. Putin na začiatku svojej éry síce otvoril okno na západ, ale nikdy pred ním naozaj neodomkol dvere a práve teraz jeho propaganda aj na tých pootvorených oknách zaťahuje rolety.

Ak dnes niekto hovorí, že NATO a EÚ predstavuje pre Rusko hrozbu, tak buď myslením ostal v čase studenej vojny alebo sadol na lep Putinovým mocenským ambíciám. Pokiaľ niekto súhlasí s tým, že Putin má právo brániť sa pred blízkosťou Západu aj s pomocou zbraní, popiera tým všetko to dobré, o čo sa v Európe dnes snažíme. A nakoniec – ak túto rétoriku preberajú novinári, politici a osobnosti verejného života aj u nás na Slovensku, tak predovšetkým preto, že nie sú sami vnútorne vyrovnaní s hodnotovou a geopolitickou orientáciou našej krajiny.

– titulná fotka: Matt Hintsa/Flickr

pošli na vybrali.sme.sk

Zdieľaj:

O autorovi

Zakladateľ a editor magazínu priestori.sk. Živí sa ako slobodný umelec, vedie skupinu profesionálnych tanečníkov Anta Agni, založil umeleckú agentúru Argolla productions, v ktorej pôsobí ako kreatívny producent. Vo voľnom čase sa venuje nezávislému publikovaniu, článkami prispieva aj do denníka Sme. Vydával časopisy 10 000 ďalších stromov, Kruh života a ŽANŽ, je autorom publikácie Mýty a predsudky.

13 komentárov

 1. Matúš, citujem Ťa: „je tomu už zopár rokov, čo sa stalo Slovensko členom EÚ a NATO. Začala sa tým u nás éra hrôz, pred ktorými by mal byť ruský ľud chránený so zbraňou v ruke? Podľa niektorých slovenských politikov, novinárov a občanov zrejme áno.“
  Máš pravdu Matúš, éra hrôz sa u nás po vstupe do EÚ a NATO naozaj nezačala. Éru hrôz však zažívajú v krajinách, kde členské štáty NATO zabíjajú ľudí dronmi, kde boli rozvrátené a destabilizované celé regióny, ktoré sa po zásahoch NATO ocitli v totálnom vojnovom chaose. Takže neviem kde si podel logiku, že Rusi sa boja, že sa k nim presunie blahobyt západu. Oni sa skôr boja, aby nedopadli ako Líbya, Irak, alebo iné krajiny ktoré boli napadnuté a úplne rozvrátené.

  Pre porádek opakujem: NIE SOM fanúšik Husajna, Kaddáfího, Putina, ani iného politika, či diktátora. Nefičím na ruskej propagande, ani na konšpiračných weboch. Ok?

 2. Ináč keď tak postupne prežúvam ten Tvoj článok Matúš, tak pomaly nadobúdam dojem, že podľa Teba sa môžu postupne všetky krajiny sveta stať súčasťou EÚ a NATO a potom budeme všetci v šťastí a bezpečí nažívať, až kým nepomrieme. A prekážkou tohoto ideálneho sveta sú iba zlí Putinovia a iní diktátori, nie obmedzené zdroje Zeme, ktoré nestačia na to, aby celý svet fungoval ako západ, nie mentalita rozšírená v niektorých regiónoch ktorá je na úrovni európskeho staroveku, či stredoveku… A počul si už o tom, že strom poznáš po ovocí? Že dobrý strom rodí dobré a zlý zlé ovocie? Tak sa pozri na úrodu násilného exportu demokracie do Iraku či Líbye. Aké je ovocie a reálny výsledok?! Demokracia, pokoj, blahobyt? Už sa tam majú, ako v EÚ?

 3. Ivo Michalko on

  Bez aktívnej úlohy USA a jej mocenskej prevahy by mnohé dnešné slobodné spoločnosti zanikli a boli by dobyté tyranskými susedmi. Svet by sa bez americkej hegemónie stal oveľa viac krvavým, menej bezpečným, menej slobodným a viac nestabilným. Miestne krvavé konflikty v mnohých oblastiach sveta by boli samozrejmosťou. Koniec americkej benevolentnej hegemoniálnej roly by takmer okamžite znamenal: koniec slobodného Tchaj-wanu, koniec slobodnej Južnej Kórey, koniec Izraela, koniec slobody pobaltských krajín a Ukrajiny. V druhej vlne udalostí by nastala buď hegemónia komunistickej Číny nad Indočínou, Filipínami a celou juhovýchodnou Áziou, alebo nukleárne vyzbrojenie Japonska, japonsko-čínske súperenie a miestne krvavé lokálne vojny. To vo východnej Ázii. Vo východnej Európe by nastala expanzia ruského vplyvu a hegemónie na Slovensko a východný Balkán. A v tretej vlne udalostí by vznikol svet tak multipolárny, ako bol po väčšinu dejín – so všetkými tými krvavými a nekončiacimi konfliktmi. To by bola cena za neexistenciu globálneho benevolentného hegemóna.

  http://www.impulzrevue.sk/article.php?133

  • „v tretej vlne udalostí by vznikol svet tak multipolárny, ako bol po väčšinu dejín – so všetkými tými krvavými a nekončiacimi konfliktmi. To by bola cena za neexistenciu globálneho benevolentného hegemóna. “
   co by bolo keby bolo… pozri sa na to co sa deje dnes a denne v mene „benevolentneho“ hegemona
   ospravedlnujes teoreticke vacsie zlo realnym „mensim“, podla mna je to chore zmyslanie

   • Čo by bolo, keby bolo – tým sa riadi aj dnešné Rusko a zneužíva práve chyby americkej zahraničnej politiky (Irak, Afganistan, Kosovo) vo svoj prospech. Snaží sa vyslať správy svojim susedom, že buď sa budete kamarátiť s nami (podriadite sa Moskve), alebo budete náš nepriatel (skončíte vo vojne a chaose).
    Kým Američania si narobili vo svete kopec problémov svojimi zbabranými operáciami, ktoré mali odstrániť „nebezpečných“ tyranov, Rusko zámerne rozvracia všetky krajiny v postsovietskom priestore, ktoré sa snažia z neho vyčleniť, ako teraz na Ukrajine.

    • zahranicna politika US nieje v ziadnom pripade chybna ale cielena, pokial si toto neuvedomis nieje o com. inak autor je len demagog – „Ak dnes niekto hovorí, že NATO a EÚ predstavuje pre Rusko hrozbu, tak buď myslením ostal v čase studenej vojny alebo sadol na lep Putinovým mocenským ambíciám.“ – ciernobiele videnie
     http://en.wikipedia.org/wiki/False_dilemma
     vsetci predstavuju pre vsetkych hrozbu, ak by to tak nebolo neexistovali by armady a staty by nezbrojili. faktom je ze bez seba nedokazeme vyzit – my potrebujeme plyn a ropu, rusi peniaze <- a tu je dolezite uvedomit si ze kto taha za kratsi koniec. v pripade globalnejsieho/dlhotrvajucejsieho konfliktu – prezije skor rusko bez nasich penazi, alebo nase ekonomiky bez plynu,ropy a jadra? ano, snazime sa znizovat nezavislost na rusku, ale to bude trvat prinajlepsom 8 rokov ak by sme zacali teraz. len postavat lode a terminaly trva dekadu..a vo finale budeme zavisli na US.. uz si uvedomte ze zahranicna politika EU je z velkej casti riadena spojenymi statmi. nemecko je efektivne okupovana krajina a to je "motor EU"… ludia by mali zlozit ruzove okuliare a zacat vnimat svet taky aky je

     • davam do pozornosti dva zaujimave clanky poslednych dni. o argumentacii ekonomickou zavislostou na Rusku:

      „None of this influence is a direct product of Russia’s size or wealth. Russia’s population of 143 million people is smaller than that of Nigeria or Pakistan, about the same as Britain and Germany combined, and its economy is about the same as Italy’s. The European Union, which contains 500 million people, sends only 7 percent of its exports to Russia.
      Russia has political influence in Europe because of the nature of Moscow’s European business counterparts and partners: very large companies, usually connected to oil and gas, that make very large donations to political parties.“

      Russia’s Corrupt Chokehold on Europe

      „Darmo opakovat, že ruský růst je založený na ropě s pravděpodobně jepičím životem, že se jedná o oligarchickou mocnost, že ruský politický systém je nestabilní a ekonomika ani politika Ruska nejsou hodné následování. Žádného „experta“ na Rusko ani v nejmenším nenapadlo české podniky byť jen náznakem upozornit na možná rizika – že se jedná o dost nepředvídatelný režim a že dotyčný(á) podnikatel(ka) musí počítat s mnohem většími a jinými riziky, než kdyby obchodoval(a) se státy EU nebo USA.

      Nic obchodně proti Rusku, ať s ním obchodujeme (dokud nezavedeme sankce) jako s kterýmkoli jiným státem, ale proč ta politická tlačírka, propaganda, privilegovanost a kompromisy ve věcech, které nám jsou drahé. A nezapomeňme, že s kým obchodujeme, tomu se dříve nebo později budeme podobat – neboť kultura, legislativa, cla, zahraniční politika, pohled na lidská práva, demokracii atd. se sbližují.“

      Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty

      • Velmi rad si citam nazory jednej aj druhej strany a na kždej z nej je asi nejaka pravda. Ide len o to aby sme nasli na jednej aj druhej strane to pravdive .Na to je potrebne mat rozlisovaciu schopnost a aj vediet davat veci do suvislosti. To vie vie už veľa ľudi. A ešte za tým je potrebne vytušiť zamer konfliktu . A to jadro konflktu .
       Napr. nech najdu toho kto dal zmenit letovu drahu lietadla ešte 300 km pred padom lietadla.Ja neviem kto to bol . Ale tusim kto by mohol tak urobit.,alebo na ktorej starne je viac platenych vojakov ? dobrovolnikov? Viem nemam dokazy ani nič podobne.Len som chcel upozornit ludi aby sme uvažovali a rpzlišovali takýmto alebo podobnym sposobom .
       Potom nam vyjdu nejake vysledky. Bude tam určity nepomer a určite v neprospech tej strany co za tym všetkym je. Velmi vela ludi ma strach aj u nas nie len na Ukrajine a v Rusku .Len u nas mame strach o nase postavenia a majetok ktore sme dosiahli a preto sme schopný nerozlišovať ,a slepo braniť aj postavenie aj majetok. Mne to tak vyslo . Vyssi ideal je niekde na nejakom dalsom mieste . V Slovanstve je jedna z poslednych sil pravdy o cloveku o svete to tu nebudem rozoberat a niekto sa rozhodol že nebude odhalena. Zrejme sa mu to nepodari ,ale za pokus to určite stoji ,lebo sa chrani majetok a postavenie (moc)

       • chodte do prdele s tym Slovanstvom a prestante ludi rpesvedcovat ze sme bratia, nie sme, sme maximalne jedna jazykova skupina. nechcem mat nic spolocne s narodom alkoholikov a nasilnikov, nemam nic spolocne s nejakymi Srbmi a nepotrebujem, aby ma na dovolenke zdravili Poliaci ako keby sa pozname. Typicka slovenska zakomplexovanost, ked nimandi potrebuju mat pocit, ze su doleziti a doleziti sa citia vtedy, ked sa strkaju do riti narodu trosiek ako su Rusi. Ked je tam tak super, preco emigruju do EU a USa? preco ludia hromadne neemigruju k nim? pretoze zivot je tam na hovno

 4. Nesouhlasím s vyzněním zdejšího článku..

  Za zmínku stojí telefonát Victorie Nuland (tajemnice amerického ministerstva zahraničí) s Geoffem Pyattem (velvyslanec USA v Kyjevě), ve chvíli, kdy jednání Janukovyče s opozicí vrcholila. „Fuck the EU!“ bylo pregnantním vyjádřením postoje i role USA.
  Dnes je údajně budova SBU z poloviny vyhrazena americkým poradcům. Každopádně i USA přiznávají stovky svých poradců v Kyjevě. Na Ukrajině už také od února operuje jednotka výzvědných dronů oficiálně dislokovaná v Německu.
  Stačí si připomenout oficiální prohlášení z Ženevy 17. dubna podepsané ministry zahraničních věcí Ruska, Ukrajiny, Spojených států a EU. Vyzývalo ke zdržení se používání síly a zahájení otevřené celoukrajinské diskuse o novém ústavněprávním uspořádání země s účastí všech regionů Ukrajiny. Podobně po deklaraci ministrů zahraničí Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie ze 2. července následovala další eskalace konfliktu po konzultacích Porošenka s Bidenem.
  Rusko už tehdy zvalo pozorovatele OBSE na kritická místa hranice, ale americké a ukrajinské obstrukce jejich vyslání blokovaly déle, než měsíc!

  Ron Paul: Proč prostě Obama nenechá Ukrajinu na pokoji? – http://jdem.cz/bp2aj8
  Recenze dokumentu „Vítejte v Nulandistánu: pravda o…Ukrajině“ – http://jdem.cz/bp2am4

  Hlas z USA: Jasným viníkem ukrajinské krize jsme my. Jen se to všichni bojí napsat, tak pomlouvají Putina — http://jdem.cz/bpz5h8

  Demokracie? Na Ukrajině jde o něco jiného. Kdo si dělá zálusk? — http://jdem.cz/bpz5e5

  Sankce: USA řídí rozvíjející se ekonomiky do náruče Ruska — http://jdem.cz/bpy2q9

  Americký viceprezident Biden vyhrožuje Rusku: „Čas se krátí“ – http://jdem.cz/baxwf8

  Společnost, ve které Joe Biden Syn je ředitelem připravuje k vrtání břidlicového plynu v východní Ukrajině http://jdem.cz/bpwem4

  Američané chtějí, aby byl břidlicový plyn na východní Ukrajině pod jejich kontrolou – http://jdem.cz/bpv2u9

  Expert NATO: USA chtějí vojenskou kontrolu Ukrajiny – http://jdem.cz/bpwwr9

  Spojené státy chtějí těžit z masivní zbrojní obnovy na Ukrajině (nejen) — http://jdem.cz/bpw6t9

  Potížista Washington tlačí Ukrajinu do propasti — http://jdem.cz/bpytr2

  NATO má v úmyslu financovat ukr. armádu penězi evropských daňových poplatníků – http://jdem.cz/bpz4n4

  Očitý svědek na Ukrajině: „kultura hanby pro Evropu, co se to tu děje“ — http://jdem.cz/bpz8r9
  Reportér vyvrátil US-prohlášení: Není znesvěcování mrtvol rebely — http://jdem.cz/bpz8s7

  Operation Atlantic Resolve – (16.7. 2014 – zvláštní časová shoda) – http://jdem.cz/bpv2w4
  NATO připravuje manévry na Ukrajině – http://jdem.cz/bpyks8
  Začíná: Kanada vyšle vojenské vybavení na Ukrajinu — http://jdem.cz/bpz838

  Žádný další růst: sankce proti Rusku zasáhly Německo tvrdě — http://jdem.cz/bpyk59
  Moskva hrozí soudním sporem po zrušení dodávky — http://jdem.cz/bpyk74

  Úpadek: Miliardy eur evropských daňových poplatníků prosakují na Ukrajinu — http://jdem.cz/bpymc3
  První důsledek sankcí: Velké ruské firmy převádějí své účty do Číny — http://jdem.cz/bpymg5

  Obvinění proti Putinovi zní podobně jako válečná propaganda – http://jdem.cz/bpykr8
  Zesměšňovat Putina a testovat jeho paranoiu je pošetilost – http://jdem.cz/bpwek3

  • na toto ti dokazem najst rovnake mnozstvo linkov, kde su zase „tajne“ materialy ako rusko podplaca napr. internetove diskusie, rpedava tajen zbrane, ich oligarchovia maju slubenu beztrestnost atd. az na to, ze by som tam dala vaic zdrojov ako ty. ty mas vsetko z jedneho webu, uplne nechapem aku objektivitu to ma zarucovat, ekd niekto spusti free hosting webstranku, dke si skopiruje ruske servey a prelozi ich. To akoze seriously? psotnes tu milion linkov z jedneho webu a to dokazovat nejaku nadvahu Ruska a skazenost zapadu?

 5. Vyhlásenia o tom, že Rusko nezasahuje do konfliktu na východe Ukrajiny, po udalostiach posledných dní, sú pre súdneho človeka už iba posolstvá z ríše fantázie. Stále však počúvame argumenty, ktorých cieľom je preniesť vinu za to, čo sa dnes deje na Ukrajine na plecia „Západu“ – menovite USA, EÚ a NATO. // Matúško, vieš dokázať toto čo píšeš? Ani USA ani EÚ ani Ukrajina ani NATO do dnešného dňa neposkytli dôkazy o tom, že by Rusko zasahovalo na Ukrajine, a ty tu píšeš čosi o tom, že sú to iba posolstvá z ríše fantázie. A čo sa týka Západu, neviem Matúško či vieš o tom, že aj Nulandová priznala, že do Ukrajiny USA napumpovali už 5 miliárd dolárov, že John McCain rečnil na Majdane a podporoval demonštrantov, že USA vyslali na Ukrajinu mnoho vojenských inštruktorov (najnovšie dokonca takých, ktorí sa špecializujú na boj proti povstalcom), takže ak vieš tieto argumenty, ktorých cieľom je podľa teba preniesť vinu na USA, EÚ a NATO vyvrátiť, tak ich vyvráť. A keď tak čítam tento tvoj plátok, tak nestačím krútiť hlavou nad tvojimi „argumentami“. Veľmi by ma zaujímalo, aké máš IQ, ale asi to nebude nič moc. Citujem: „A tu sa dostávam k otázke – v koho záujme je šíriť strach z NATO a EÚ? Naozaj si Putin myslí, že je cieľom EÚ priniesť do Ruska morálny rozvrat a že armády NATO chcú vykúpať ruský ľud v krvavom kúpeli, alebo ho aspoň zotročiť? Neverím, že je Putin tak zaslepený aby nevidel, že žiadna z týchto obáv nemá oporu v realite.“ Tak toto môže napísať iba maximálne neinformovaný a neznalý človek, ktorý nemá šajnu o tom, čo sa vo svete deje. Okolo Ruska aj Číny sa nachádzajú základne NATO a je ich mnoho. NATO má silné zázemie v celej Východnej Európe a stále sa tlačí bližšie a bližšie k Rusku, takže neviem, o čom to píšeš, keď tvrdíš, že žiadna z „týchto obáv“ nemá základ v realite. Realita je na tvoje nešťastie taká, že keď sa pozrieš na stránku empire.is, tak tam jasne uvidíš, koľko základní sa nachádza okolo Ruska. Iste, najviac je ich na území USA, ale položme si otázku, čo hľadajú základne NATO okolo Ruska a Číny? A proti komu bol budovaný protiraketový obranný systém? Proti Iránu? Proti Severnej Kórei? No to asi ťažko. Ak si dáš trocha námahy, tak zistíš, že Irán síce má niekoľko striel dlhého doletu, ale tie sú demontované a uložené v akomsi sklade kdesi na východe krajiny. Severná Kórea svojimi raketami nedostrelí ani do USA, takže budovať obranný systém proti jej raketám je nesmierne zbytočné. Jediná krajina, proti ktorej mal byť ten systém namierený, je Rusko, hoci najnovšia generácia jeho rakiet dokáže prekonať akýkoľvek protiraketový systém USA, takže amíci od plánov na výstavbu toho „dáždnika“ upustili, pretože nemá význam v ňom pokračovať. A že: „Ak dnes niekto hovorí, že NATO a EÚ predstavuje pre Rusko hrozbu, tak buď myslením ostal v čase studenej vojny alebo sadol na lep Putinovým mocenským ambíciám. Pokiaľ niekto súhlasí s tým, že Putin má právo brániť sa pred blízkosťou Západu aj s pomocou zbraní, popiera tým všetko to dobré, o čo sa v Európe dnes snažíme.“ Ja sa pýtam Matúško, kde si ostal ty, keď si schopný napísať niečo takéto?? Asi niekde v Hollywoodskych filmoch. A môžem sa ťa opýtať, o akých mocenských ambíciách Putina hovoríš? Neviem o tom, že by Putin mal mocenské ambície, to skôr hovoria tí, ktorí tiež tvrdia, že majú dôkazy o tom, že Rusko zasahuje na Ukrajine. Lenže tie dôkazy zatiaľ akosi nepredložili, tak isto, ako nepredložili dôkazy o tom, že lietadlo letu MH17 zostrelili separatisti. Čo sa týka Putinovho práva na obranu, tak s tým sa dá jedine súhlasiť. Predstav si, že by Rusko začalo budovať vojenské základne pri hraniciach USA s Mexikom. Ako by reagovali tvoji chlebodarcovia z USA? Už by dávno robili cirkus a zrejme by aj vojensky zasiahli. Takže skús sa Matúško pozrieť na vec aj z druhej strany. Tvoje články budú potom omnoho inteligentnejšie. PS: som veľmi zvedavý, či zverejníš tento komentár, lebo moje staršie komentáre si akosi nezverejnil.

 6. Pavol Šucha on

  Je skutočne zábavné, ak autor článku „Zem a Vek nebezpečných konšpirácií“ sám napíše článok, ktorý si pokojne dovolím označiť ako konšpiračnú teóriu. Argumenty?
  1. Čiero-biele videnie sveta, jasne definovaný a démonizovaný protivník.
  2. Brutálne deformovanie pozície protivníka a následný boj proti tejto virtuálne pozícii. Výrok typu „Ak dnes niekto tvrdí, že EÚ alebo NATO na hraniciach s Ruskom znamená skutočne hrozbu, nevyhnutne tým spochybňuje základné hodnoty, ku ktorým sme sa ako krajina dobrovoľne prihlásili. Napíšem to ešte jednoduchšie – je tomu už zopár rokov, čo sa stalo Slovensko členom EÚ a NATO. Začala sa tým u nás éra hrôz, pred ktorými by mal byť ruský ľud chránený so zbraňou v ruke? Podľa niektorých slovenských politikov, novinárov a občanov zrejme áno.“ je trápny a na úrovni opačných extrémistických výrokov na strane nacionalistov v Rusku.
  3. Strata sebakontroly v nenávistných výrokoch a postupné zhlúpnutie. Výrok „Tí sa vďaka Putinovej propagande teraz boja, že Západom zaplatení ukrajinskí vojaci vydláždia Európskej únii krvavú cestu k ruským hraniciam, aby po nej do Ruska mohla napochodovať záplava žien s bradami a znesvätiť ich krajinu.“ nemôže súdny a nezaujatý človek vážne, iba bláznivý konšpirátor rusofób!
  4. Selektívne orezávanie časového rámca, ktoré účelovo zanedbáva neslýchané zasahovanie do vnútornej politiky Ukrajiny pred a počas Majdanu. My máme na to evidentne právo, lebo sme nositelia pozitívnych hodnôt. Kto tomu neverí, tak konšpirátor má pre neho okamžite pripravenú nálepku – „Pokiaľ niekto súhlasí s tým, že Putin má právo brániť sa pred blízkosťou Západu aj s pomocou zbraní, popiera tým všetko to dobré, o čo sa v Európe dnes snažíme. A nakoniec – ak túto rétoriku preberajú novinári, politici a osobnosti verejného života aj u nás na Slovensku, tak predovšetkým preto, že nie sú sami vnútorne vyrovnaní s hodnotovou a geopolitickou orientáciou našej krajiny.“
  A tak sa pýtam – sú tieto masívne médiami podporované konšpiračné teórie výsledkom hlúposti ich propagátrov, alebo ide iba o nehanebný oportunizmus?

Odpovedaj