Ruský režim je príťažlivý pre pravicových extrémistov v Európe

0

Včerajšia konferencia Medzinárodné ruské konzervatívne fórum potvrdila príťažlivosť ruského režimu pre extrémistov v západnej Európe. Ako dnes uviedol portál Euractiv.sk, 50 delegátov z krajne pravicových strán sa radilo so svojimi ruskými kolegami na „stretnutí, ktoré by v Spojených štátoch alebo vo Veľkej Británii nebolo možné.

„Spásou mojej generácie je veľký ruský ľud, pretože Vladimir Putin chápe, že práva väčšiny majú prednosť pred rozmarmi a zvrátenosťou menšiny,“ vyhlásil jeden z rečníkov, škótsky aktivista Jim Dowson.

Na pozvanie prokremeľskej nacionalistickej strany Rodina prišli zástupcovia krajnej pravice z viacerých krajín EÚ, vrátane predstaviteľov Zlatého úsvitu z Grécka a Národno-demokratickej strany Nemecka (NPD), ktoré majú zastúpenie aj v Európskom parlamente. Strany s väčšou podporou voličov ako Jobbik či francúzsky Národný front však chýbali.

Ochladenie vzťahov medzi západnou Európou prinieslo aj nepravdepodobnú alianciu pravicových antisystémových strán a Ruska. Európski radikáli vidia v Rusku zástancu „tradičných“ hodnôt. Spoločný majú pohľad na ľudské práva, konflikt na Ukrajine, sankcie či na Severoatlantickú alianciu. Moskva pritom paradoxne stále poukazuje na vzostup fašizmu na Ukrajine.

Bývalý predseda Britskej národnej strany Nick Griffin povedal, že západná Európa sa buď strane islamským kalifátom, alebo zažije občiansku vojnu. Tým sa podľa neho pre zachovanie kresťanstva stáva absolútne nevyhnutným „vzostup tretieho Ríma – Moskvy“.

Nový svet

Hostia z Nemecka, Talianska a Veľkej Británie už minulý rok sformovali Alianciu za mier a slobodu, ktorá odsudzuje „vojnových štváčov“ z Washingtonu a NATO. Finančné dary od Rusov údajne nedostávajú, no nebránili by sa im, uviedol Griffin.

„Toto stretnutie je základom pre vytvorenie nového sveta, ktorý sme povinní budovať,“ povedal Fjodor Birjukov zo strany Vlasť.

Budapeštiansky think-tank Political Capital institute už minulý rok v marci upozornil, že v minimálne pätnástich krajinách EÚ krajne pravicové strany verejne vyjadrili podporu Rusku.

Strana Marine Le Penovej si nedávno požičala v ruskej banke, predseda UKIP Nigel Farage nazýva Putina „brilantným stratégom“, poslanca maďarského Jobbiku Bélu Kovácsa dokonca vyšetrujú pre podozrenie zo špionáže v prospech Ruska.

Maďarský politológ Péter Krekó tvrdí, že nový ruský nacionalizmus čerpá z fašizmu, boľševizmu aj zo sovietskeho expanzionizmu. Je teda v protiklade s tým, čo krajne pravicové sily vnímajú ako „dekadentné liberálne hodnoty Západu“.

– zdroj: Euractiv.sk

– titulná fotka: žena protestujúca proti stretnutiu v Petrohrade drží transparent s nápisom: „Nepotrebujeme nacistov zo zahraničia, máme dosť vlastných.“ (twitter Leonid Ragozin)

Zdieľaj:

Odpovedaj