Mýtus menom „tradičná rodina“

9

V diskusiách o právach homosexuálnych párov, ktoré vyvolal v posledných dňoch Dúhový pochod sa pomerne frekventovane vyskytoval pojem „tradičná rodina“. Zaštítili sa ním nie len homofóbni extrémisti, ale v rôznych obmenách ho používali aj serióznejší účastníci spoločenskej debaty. Čo si však máme pod týmto pojmom predstaviť?

Jeden z možných výkladov priniesol Štefan Hríb v editoriale najnovšieho vydania časopisu .týždeň: „…manželstvo muža a ženy a výchova detí v takejto rodine je tisícročiami overené dobro, ktoré nesie nespochybniteľné ovocie. A keďže si nemyslím, že dobré, overené veci sú na to, aby sa prekonávali, držím sa tejto tradície.“ Myslím, že s uvedeným pohľadom na rodinu sa stotožní väčšina konzervatívcov. Skúsme sa však teraz bližšie pozrieť na ono „tisícročiami overené dobro“ a položme si otázku, či model nukleárnej rodiny (otec, mama, deti), ako ju poznáme dnes, môžeme skutočne nazvať „tradičným“.

Stephanie Coontz, prednášajúca na The Evergreen State College, má na vec zrejme trochu iný názor: „Nič také ako tradičná rodina neexistuje. Rodina počas histórie vývoja ľudského druhu nadobudla takmer každú predstaviteľnú podobu.“ O čom táto americká historička hovorí? Tradičná rodina je predsa to, ako vždy žili ľudia v minulosti!

Vedecké výskumy z oblasti antropológie, archeológie a histórie ukazujú, že celá vec je trochu zložitejšia. Pokiaľ sa totiž rozhodneme argumentovať akýmsi modelom „tradičnej rodiny“, musíme si najprv stanoviť kritéria, na základe ktorých niečo považujeme za „tradičné“.

Ak si povieme, že tradičné je to, čo v histórii ľudského druhu fungovalo najdlhšie, prídeme na to, že naprostú väčšinu nášho vývoja (cca 95 percent našej histórie) sme prežili ako lovci a zberači žijúci v malých skupinách, v ktorých bol rodinný život usporiadaný inak ako je tomu dnes. Ako vyzerala „tradičná rodina“ v tých časoch popisuje psychológ Christopher Ryan vo svojom bestselleri Sex at Dawn„Obraz, ktorý dokážeme poskladať z rôznych útržkov svedčí o tom, že lovci a zberači žili v skupinách, v rámci ktorých sa spoločne starali o všetky deti. Pre dieťa bol pravdepodobne každý muž „otcom“ a každá žena „matkou“. Je dokonca pravdepodobné, že verili v to, že viacero mužov môže byť biologickými otcami toho istého dieťaťa. V rámci skupiny ľudia vzájomne zdieľali všetky veci a sexualita bola jednou z nich.“

Takto nejak vyzerala tradičná rodina po väčšinu ľudskej histórie. Dnešní konzervatívci by čosi podobné zrejme označili za zvrátené či perverzné. Je zrejmé, že ich konzervativizmus nesiaha až tak ďaleko. Pozrime sa teda na staré biblické časy.

„Kresťanská morálka je síce prísne monogamná, ale biblické príbehy Starého zákona nás zásobujú inými historkami. Praotec Abrahám, patriarcha Jákob, kráľ Dávid aj múdry kráľ Šalamún boli povestní polygamisti. Kráľ Šalamún obhospodaroval vo svojom háreme dokonca 300 žien. Biblia o ňom hovorí, že bol najmúdrejší z múdrych.“ tvrdí český sexuológ Radim Uzel.

Predpokladám, že ani tento biblický model rodiny by naši konzervatívci nepovažovali za „tradičný“, aj napriek tomu, že z hľadiska existencie ľudstva sa tu už jedná o pomerne nedávnu históriu.

Ako je to teda s tradičným manželstvom v európskom kontexte?

Pre moderného človeka je manželstvo posvätením romantickej lásky medzi mužom a ženou. Nikde v histórii však nenájdeme spoločnosť, ktorá by mala stabilný manželský model postavený na romantickej láske.“ hovorí Judith Stacey, profesorka sociológie na New York University a zakladajúca členka súčasných štúdii rodiny. A pokračuje: ”V európskej histórii romantická láska medzi zosobášenými pármi spravidla neexistovala. Ľudia, ktorí sa brali nemali veľmi na výber, pretože to bola rodinná dohoda. Väčšina našej histórie je o vytváraní rodinných väzieb, chránení pozemkov a majetku.“

Rodina a manželstvo sa vždy vyvíjali a vyvíjajú, tak ako sa vyvíja celá spoločnosť. Ak chceme zaujať adekvátny postoj k prebiehajúcim zmenám, nemali by sme vychádzať z predsudkov, ale z vedeckého poznania, ktoré máme v súčasnosti k dispozícií.

Dnes sa na „tradičné praktiky“ sobášenia detí v Indii pozeráme so zdesením. Podobnú históriu však prekonalo aj európske manželstvo, pár storočí dozadu bolo aj v našich podmienkach obchodnou dohodou dvoch rodín, pričom hlavným kritériom bol ekonomický profit. Je toto ten tradičný model manželstva, ku ktorému sa chceme vrátiť?

Exkurz do dejín manželstva by mohol pokračovať ďalej, ale aj  spomenuté stačí na to, aby sme sa zamysleli či pojmy „tradičná rodina“ a „tradičné manželstvo“ nezneužívame, resp. nezaobaľujeme do nich naše vlastné predsudky.

Rodina a manželstvo sa vždy vyvíjali a vyvíjajú, tak ako sa vyvíja celá spoločnosť. Ak chceme zaujať adekvátny postoj k prebiehajúcim zmenám, nemali by sme vychádzať z predsudkov, ale z vedeckého poznania, ktoré máme v súčasnosti k dispozícií. Naprostá väčšina odborníkov sa zhodne, že výchova detí v homosexuálnych alebo lesbických rodinách nepredstavuje problém.

Český psychológ Jiří Šípek nepozná žiadnu štúdiu, ktorá by dokazovala, že by v rodinách s dvoma rodičmi rovnakého pohlavia nemohol vyrásť kvalitný človek. Rovnaký názor má americká psychiatrička Nanette Gartell„Existujú kvalitné štúdie trvajúce už 18 rokov, ktoré dokazujú, že rodičia rovnakého pohlavia môžu byť rovnako dobrými rodičmi, ako rodičia opačného pohlavia“ a dodáva „zo štúdii o starších deťoch, ktoré boli vychovávané lesbickými mamami alebo gay otcami vieme, že pravdepodobnosť ich homosexuálnej orientácie sa neodlišuje od bežnej populácie.“

Myslím si, že je načase aby sme sa aj u nás na Slovensku prestali oháňať efemérnym pojmom „tradičná rodina“ a začali k tejto téme skutočne odbornú a vecnú diskusiu. V čase, kedy sa stále viac heterosexuálnych manželstiev končí rozvodom, tu máme malú skupinu ľudí, ktorí sa dožadujú manželstva a my im povieme „vy ste problém pre tradičnú rodinu“. Nie je to absurdné?

Zdieľaj:

O autorovi

Zakladateľ a editor magazínu priestori.sk. Živí sa ako slobodný umelec, vedie skupinu profesionálnych tanečníkov Anta Agni, založil umeleckú agentúru Argolla productions, v ktorej pôsobí ako kreatívny producent. Vo voľnom čase sa venuje nezávislému publikovaniu, článkami prispieva aj do denníka Sme. Vydával časopisy 10 000 ďalších stromov, Kruh života a ŽANŽ, je autorom publikácie Mýty a predsudky.

9 komentárov

 1. no tak prr. ale nikde v clanku som nezachytil, zeby niekedy tie rodiny zamienali pohlavie. viac otcov, viac matiek.. ked sa uz takto ohaname, tak pred homosexualnymi rodinami (az ma natiahlo) by mali mat prednost polygamne ci? tam je vasa logika. jeden otec, 2 mamy a pod. homolobby nemoze ist proti vacsine. zbytocne si znepriateli cim dalej tym viac ludi. ja nikde nevidim, zeby heterosexuali mali pochody. prestante s tym konecne.

  • To, čo píšeš, je nezmysel, a nijako nezapadá do logiky argumentácie článku.
   Zámená pohlaví? Prosím ťa…, o čom točíš? Muž bude vždy mužom, žena ženou (nemyslím tým transrodových ľudí), ale dvojice spolu žijúce, či hetero alebo homo.

   Zároveň si odporuješ vo vlastnom ponímaní slova rodina, ktoré snáď vychádza z pojmu rodič.
   Rodičom nie je vždy len biologický rodič, a teda v homo rodinách je nielen biologický rodič, napr. matka=tá, ktorá porodila svoje dieťa, alebo otec, ktorý buď splodil dieťa (áno, homosexuáli môžu mať sexuálny styk so ženou, rovnako ako lesby s mužmi, a teda oplodniť a počať, resp. vynosiť a porodiť dieťa, pritom iba žena a jedine žena môže počať, a najmä vynosiť a porodiť dieťa).

   Rodina je tiež tá, ktorá si osvojí dieťa, rodina je tiež slobodná matka alebo otec, rovnako ako opatera starých rodičov svojich vnúčat a pod.

   Rodinu ako pojem, ale aj status, si nemôže nikto privlastniť, a ani uzurpovať výhradné právo na jej uplatnenie len pre určitú skupinu – v tomto prípade, že iba žena a muž (a najlepšie jedine ako manželia) a ich deti – sú tá jediná rodina.

   Polygamia? Preboha…, ak dochádzajú logické súvislosti, ľudia ako ty sa uchyľujú k absurditám.
   Teda je snáď niekde polygamia u muža a ženy, ktorí majú spoločné dieťa, nie sú zosobášení, ale nájdu si po čase iných partnerov, a možno ako budúci manželia už nemajú žiaden vzťah s bývalými partnermi, s ktorými majú predošlé deti?
   Je snáď príklad známeho slovenského milovníka Borila Kolára príkladom polygamie? A čo Jan Saudek? A mnoho iných mnoho-otcov a mnoho-matiek a ich ex-ex-ex partnerov?
   Takže matka, ktorá má dve deti s dvoma mužmi, a nájde si tretieho, s ktorým má tretie dieťa, a vezmú sa, stáva sa tretí muž otcom jej troch detí – jednému vlastný, dvom nevlastný, a pritom tí dvaja majú svojich vlastných, už azda (ne)majú zrazu dvoch?

   Čo má spoločné polygamia s monogamnými vzťahmi-rodinnými, vrátane homosexuálnych vzťahov?
   Kde je tu logický argument?
   Je snáď polygamia podmienená homosexuálnymi vzťahmi? V akej súvislosti? Alebo vôbec vzťahmi dvoch ľudí, ktorí sa milujú, a chcú zdieľať svoj vlastný život, azda podmienený niekým iným, treťou stranou?

   Ale no ták…, je to úbohé.

   A že ty nevieš o pochodoch heterosexuálov?
   Tak si nagoogli, lebo to, že TY o niečom nevieš, neznamená, že to neexistuje.
   takýchto pochodov je celý rad, na Slovensku sa začína obdobná propaganda kresťanských radikálov údajnými pochodmi za život, a rodinu, či už toto nie je pochod, ani stretnutie… heterosexuálov? Aha…

 2. Ahoj
  troska miesas pojmy
  pojem tradicna rodina sa chape ako vyjadrenie opozita medzi vztahiom muza a zeny versus homo vztahu
  teda argumentacia manzelstvom z lasky, manzelstvo dohodnute rodicmi pripadne polygamicke manzelstvo stoja na tej istej urovni z tohto pohladu lebo ide o hetero vztah
  zatial co homo vztah sa chape ako netradicna rodina alebo ako novota ktorej sa v dejinach prilis nedarilo (i ked nieco vraj mali stari Greci a pod)
  Vyhoda monogamneho manzelstva vypyva z vylucnosti vztahu dvoch ludi (vztahy v skupine vacsej ako dva su vzdy vyrazne zlozitejsie) a tiez z toho ze koniec koncov dieta ma vzdy LEN DVOCH rodicov aj v polygamickych manzelstvach, preto je aj monogamicke manzelstvo najprirodzenejsie (zodpoveda biologii)
  Co sa tyka praveku tak by ma zaujimalo nejake dovody uvedeneho nazoru. Podla mna ide skor o dohady ako o seriozne zistenia (z praveku nemame pisomne pamiatky, ale len vykopavky takze nevieme presne ako ti ludia rozmyslali) a predstava grupensexu pripomina skor opice ako ludi

  Vyhrada proti HOMO spociva v tom ze sa meni a narusa chapanie pojmu manzelstva cize ide o kulturnu premenu
  a to je dovod preco ludia protestuju pretoze uvedenu kulturnu zmenu nechcu, navyse manzelstvo ako spolocnosti prospesna intitucia si zasluzi urcite zvyhodnenie
  ked toto nielen statusove ale aj financne zvyhodnenie dame aj inym skupinam tak sme na zaklade relativity vlastne manzelstvu znizili jeho zvyhodnenie a teda socialny status

 3. Pekny clanok. Som sice proti manzelstvu ako institucii ale v zasade suhlasim s nazorom ze “Tradicna rodina” je mytus.

  “Deti nesmú byt nadalej vychovávané v duchu tých troch primitívnych hesiel: práca, rodina a vlast, ale podla týchto: dosiahnutie uspokojenia, sloboda, a vesmírne bratstvo. Práca nemôže byt posvätná, ked je motivovaná len potrebou zarobit aspon na život plný starostí.
  Je to dokonca ponižujúce, aby clovek vykonávaním prác, ktoré by zvládli jednoduché stroje, predával seba, svoj život za to, aby mohol jest. Rodina bola
  vždy len nástrojom v rukách zástancov otrokárstva, a to rovnako starobylého ako aj moderného, pomocou ktorého nútili ludí pracovat tvrdšie pre neskutocný ideál rodiny. A napokon „patriotizmus“ je len doplnkovým spôsobom na vytvorenie sútaživosti medzi ludmi na to, aby ich prinútila do horlivej každodennej posvätnej práce. Tieto tri pojmy, práca, rodina a vlast, boli vždy podporované primitívnymi náboženstvami.” (Rael – Kniha, ktorá hovorí pravdu)

  • uspokojenie, sloboda a vesmírne bratstvo môže byť iným chápané ako práca, rodina vlasť. Synonymum. Jednoducho práca ako manuálna alebo duchovná činnosť uspokojuje, sloboda = rodina, pocit spokojnosti a voľnosti na základe vzťahov, vesmírne bratstvo = skupina, štát, vlasť, dedina, hocičo.
   Inak Vám je ponižujúce hrabať zeminu v záhradke aby ste mohli jesť?

 4. -Predovšetkým cirkev používa veľmi klamlivú rétoriku, že akákoľvek podpora homosexuálov (napr. homosexuálne manželstvá) znamená ohrozenie rodiny. To sú prázdne slová bez argumentov a veľmi klamlivá a zavádzajúca rétorika cirkvi. Podpora homosexuálov nijak neohrozí rodinu
  -ak si adoptuje deti homosexuálny pár, je to stále lepšie prostredie pre dieťa ako detský domov, kde už vôbec nedostane lásku a pozornosť
  -za určitých okolností je rodina aj zločinecká organizácia: ide o moslimské krajiny: úbohé deti nemôžu za to, že sa narodili v moslimskej rodine, sú nasilu rodičmi nútené sa 5 krát denne modliť k zlému nenávidiacemu Alahovi.
  To je trestný čin zo strany rodičov psychicky trýzniť deti nejakým zlým a škodlivým náboženským fanatizmom

  • Súhlas s tým, že absurdita predkladania strašiaka menom homosexuáli/homosexualita nie je nič iné, ako úbohá, ale cielená snaha vytvárania fiktívnych nepriateľov, ktorí súce nijako a nikoho neohrozuje, ale neovplyvňuje (práve preto, že homosexualita tu je odjakživa a to aj bez súčasnej náboženskej ideologickej mašinérii, a aj napriek jej inkvizičnému a krvilačnému ťaženiu naprieč tisícročiam nijako nezabránilo homosexuálom byť samými sebou, a tiež tú homosexualitu nevyčítali z knižočiek, nenaučili sa ju, ani ju od nikoho nezískali, napriek démonizovaniu a hodnotiacemu faktoru (smrteľnej) hriešnosti).

   Adopcie nie sú podmienené vzniku homosexuálnych partnerstiev, ba dokonca ani manželstiev.
   heterosexuálne manželstvá NIE SÚ rovnako podmienené deťmi, či biologickými alebo adoptovanými.
   Muž a žena môže vstúpiť do manželstva bez toho, aby mali deti, deti nie sú ani podmienka, ani určujúce.
   ALE majú tú možnosť, lebo ich tak zákon chráni ako dvojicu, pár, ale tvoria rodinu, až neskôr sú deti súčasťou tej rodiny.
   Alebo sú azda bezdetné manželstvá menej cenné, sú niečím podradnejšie, netvoria hodnotu monogamie, rodinných vzťahov, netvoria spoločenský prínos?

   Homosexuáli nie sú neplodní, môžu mať svoje deti, svoje vlastné – pohlavným stykom s opačným pohlavím, a jedine žena, teda aj lesba, môže nielen počať, ale najmä vynosiť a porodiť dieťa.
   Takže mať potomstvo nie je závislé ani podmienené (rodinným) vzorom muža a ženy, a manželstva.
   kto chce deti mať, bude ich mať, ak sa o to postará… spôsobov/možností je niekoľko.
   Hádam by niekto nechcel odoberať deti svojim biologickým, ale homosexuálne orientovaným rodičom.

   Každý rodič by mal byť nielen milujúci, ale aj zodpovedný, ideáli sú síce pekné, ale prax jasne dokazuje zložitosť, a najmä o dokonalej rodine (najlepšie poslušne kresťanskej) kvákajú tí, ktorí sa na niečo hrajú, alebo sami takýto ideál nespĺňajú, ale vidia akúsi fiktívnu hrozbu v spolužití dvoch osôb rovnakého pohlavia, akoby oni/tí homosexuáli, nemohli (mať) to isté, čo oni sami, hoci sú si rovnocenní – homosexualita nerozlišuje ani úroveň vzdelania, spoločenské postavenie, rasu, národnosť, ideológiu ….

   Práve preto je chápanie rodiny tak mnohostranné, po celom svete, na každom kontinente je to inak, po svojom.
   To čo jedni považujú za správne, iní to isté za zvrhlé (11 ročné nevesty 50 ročných mužov), neprijateľné (polygamia, rodinné vzťahy).

   A tu hľa, na Slovensku sa zrazu, z ničoho nič, vyrojili samozvaní moralisti, a vykladači jedinej, a neomylnej pravdy, tej kresťansko fundamentálnej.

  • Aj keď nie som sympatizant moslimskej kultúry, považujem za normálne, že rodičia vedú deti k hodnotám, ktoré oni sami vyznávajú. Aj liberálne zameraní rodičia predsa vedú svoje deti ku svojim hodnotám a tie deti tiež nemajú na výber. A taktiež mi nie je jasné, čo by si s tým chcel robiť? Zoštátniť deti, ako sa snažia rôzni revolucionári (väčšinou socialistického zamerania) už od čias Francúzskej revolúcie? Aby všetky deti dostávali unifikovanú výchovu podľa jednotnej štátnej doktríny?

 5. Môj ty bože, vraj „homofóbni extrémisti“. Vieš ty vôbec, čo je homofóbia? Je to strach z rovnakého. Ľudia, ktorých väčšinou obviňujú z homofóbie, sú heterosexuáli, ktorí sa ostatných heretáčov zrejme neobávajú, čiže používanie výrazu homofób je úplne ale úplne od veci. A teraz k veci – bola to práve rodina muž+žena+deti, vďaka ktorej sa civilizácia rozrastala, pretože len spojením muža a ženy môže dôjsť ku splodeniu dieťaťa a tým pádom by takéto rodiny mali mať prvoradé postavenie v každej spoločnosti, ktorá nechce zaniknúť. A tie trápne argumenty, že rodina a manželstvo sa vždy vyvíjali je úplne smiešny, pretože nech sa vyvíjali akokoľvek, vždy sa deti rodili zo zväzku muža a ženy, pretože inak to ani byť nemôže a tým pádom nie je dôvod na znevažovanie takéhoto typu rodiny. Potom je tu veta „Naprostá väčšina odborníkov sa zhodne, že výchova detí v homosexuálnych alebo lesbických rodinách nepredstavuje problém.“ To je úplne zavádzajúce. Kto vie po anglicky, nech si prečíta toto http://www.frc.org/issuebrief/homosexual-parent-study-summary-of-findings popr. nech si dá do vyhľadávača meno Mark Regnerus. Výsledky jeho štúdie uvádzajú výrazné „nevýhody“ oproti deťom vychovávaným v hetero rodinách. ČO TY NA TO???

  Čo sa týka práv homosexuálov, ja neviem, o akých právach je tu reč? Homosexuáli sú rovnakí ľudia ako hocikto iní a majú rovnaké práva ako heterosexuáli. Táto LGBTI agenda je zacielená jedine na zničenie tradičnej rodiny, ako to priznala aj Masha Gessen http://www.hlavnespravy.sk/znepokojujuce…/91800/

Odpovedaj