Natálka – divadlo proti extrémizmu

0

Divadelný projekt Natálka vznikol ako reakcia na povolebné obdobie, keď sa do slovenského parlamentu dostali ľudia s extrémistickým myslením.

Natálka bola živé a temperamentné dvojročné dievčatko. Až do momentu, keď sa štyria mladíci rozhodli, že do domu, v ktorom býva rómska rodina, hodia Molotovov kokteil. Následky ničivého požiaru poznačili celú rodinu. Nielen fyzicky, ale najmä psychicky. Proces sa stal skúškou súdnej moci, ale aj humanity a ľudskosti.

Slovenské Národné Divadlo v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a o. z. Living Memory vytvorili projekt Natálka ako reakciu na povolebné obdobie, keď sa do slovenského parlamentu dostali ľudia s extrémistickým myslením. Snahou autorov bolo vytvoriť dielo, ktoré bude priamo v prostredí mladých ľudí na školách hovoriť o netolerancii a extrémizme a vytvoriť tým predpoklad na diskusiu študentov s odborníkmi na túto tému.

Natalka2

Príbeh o Natálke je dokumentárnym divadlom, ktoré mapuje kauzu zo susednej Českej republiky z roku 2009. Svet médií a strachu dokáže z obetí spraviť vinníkov a z vinníkov obete. Aká môže byť spomienka matky, ktorá na ten osudný večer už nikdy nezabudne? Ako prebiehal súdny proces? Akú váhu majú správne použité slová? Kde sú korene myslenia extrémistov… a aké sú liečebné účinky rodinnej súdržnosti. Aj o tom je divadelná hra Natálka.

Inscenácia o Natálke je živým svedectvom nielen ľudskej zloby, ale aj lásky a občianskej angažovanosti a podpory.

Ako dostať Natálku aj do vašej školy?
Školy, ktoré majú záujem o uvedenie inscenácie a diskusiu o téme aj u nich, nech sa hlásia na mejlovú adresu: protiextremizmu@snd.sk

Projekt je určený pre stredné školy a je bezplatný. Všetky technické náležitosti vyriešia zástupcovia SND v priamej komunikácii so školou.

Zdieľaj:

O autorovi

Odpovedaj