Rodina je zámienkou, nepriateľom sa stáva liberalizmus

0

Významnú časť cirkevných predstaviteľov a aktivistov, extrémistických politikov, tradičných politikov a médií spája odpor k liberalizmu. Lenže liberalizmus v skutočnosti nie je tanec kokaínom posypaných gayov na feministickom večierku. Liberalizmus je neoddeliteľnou súčasťou demokratického sveta. Nevyhnutnou podmienkou jeho existencie, tak isto ako konzervativizmus. 

Referendum o „rodine“ vyplavilo na povrch veľa zvláštnych vecí. Vôbec ma neprekvapilo, že sa naša spoločnosť môže polarizovať v otázkach práv homosexuálov alebo prospešnosti sexuálnej výchovy. Najmä ak je odborné povedomie a verejná debata o týchto témach na takej nízkej úrovni.

Prekvapilo a hlboko znepokojilo ma však niečo iné. Boj za tradičnú rodinu/proti homosexualizácii sa postupne a nenápadne zmenil na niečo všeobecnejšie. Ústredným bodom útokov sa stal liberalizmus. Začali sa množiť verejné kázne, na ktorých odzneli výzvy na odstránenie tejto špiny a zvrátenosti z našich životov. Čítali sme, že liberalizmus/liberálov? treba vyhnať za hranice; počuli a videli sme, že liberalizmus/liberálov? treba poučiť zatiaľ abstraktnými palicami a zavrieť do chlieva kam patrí/patria?. Rétorika tak smutne pripomínajúca atmosféru najtragickejších udalostí našej histórie. A zároveň rétorika tak blízka a podobná politikovi z Banskej Bystrice Mariánovi Kotlebovi, ktorý sa hlási k odkazu slovenského fašistického štátu. To, čo malo pomôcť deťom nakoniec najviac pomôže jemu a iným doteraz obskúrnym stranám a kruhom. Počas posledných mesiacov sa totiž v istej miere legitimizovali ich názory na to, čo je správne a tradične slovenské. Pridajme k tomu aktivitu a obrovský mentálny dosah konšpiračných médií ako Slobodný vysielač alebo Zem a Vek, ktorých primárnou agendou je poukazovať na démonický charakter západného liberalizmu/liberálnej demokracie. Aj o tom akú majú podporu medzi ľuďmi sa dozvieme zajtra.

To, čo malo pomôcť deťom nakoniec najviac pomôže extrémistickym politikom a iným doteraz obskúrnym stranám a kruhom.

Významnú časť cirkevných predstaviteľov a aktivistov, extrémistických politikov, tradičných politikov a médií spája odpor k liberalizmu. Lenže liberalizmus v skutočnosti nie je tanec kokaínom posypaných gayov na feministickom večierku. Liberalizmus je neoddeliteľnou súčasťou demokratického sveta. Nevyhnutnou podmienkou jeho existencie, tak isto ako konzervativizmus. Sú to vzájomne korelanty, akési spojené nádoby, ktoré zaručujú rovnováhu a rovnoprávnosť síl. Ak odstránime jedno, demokracia zaniká a k slovu sa dostáva chaos, kult symbolu a osobnosti alebo niečo podobné, čo vidíme dnes v Rusku. Formálna demokracia, v skutočnosti však vláda jedného muža. A myslím, že nie je náhoda, že pohľad a nádej mnohých predstaviteľov spoločensko-politických síl, ktoré dnes aktivizujú v mene tradície, sa upiera na východ. Aj o podpore ľudí pre všetky tieto spoločenské prúdy sa dozvieme zajtra.

V zmysle spomenutých tendencií sa zdá aktuálne referendum len malou ochutnávkou toho, čo nás čaká. Ideológ časopisu Zem a Vek chystá referendum o vystúpení z NATO. Môžeme sa tešiť na ďalšiu masívnu kampaň, ktorej cieľom bude presvedčiť ľudí, že lepšie než v skazenej Európe nám bude lepšie samým/v tieni veľkého slovanského duba. Nadchádzajúce udalosti môžu byť súmrakom našej mladej demokracie. No rovnako sviatosťou jej dospelosti. Záleží aj od nás.

titulná fotka: Democracy – Sara/Flickr

Zdieľaj:

O autorovi

Vyštudoval slovenský jazyk a estetiku na filozofickej fakulte UK. Učil na gymnáziu v Žiline. Momentálne pripravuje diskusnú reláciu v žilinskom kultúrnom centre Stanica.

Odpovedaj